°C

„Przemyt” ludzi przez granicę udaremniony przez KAS i SG

Fot. Nadodrzański Oddział SG
 

Funkcjonariusze KAS i Straży Granicznej udaremnili próbę przewiezienia przez granicę w Świecku nielegalnych imigrantów. Wietnamczycy jechali do Niemiec w polskiej ciężarówce – poinformowała we wtorek rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału SG Joanna Konieczniak.

W jednej ze skrzyń ładunkowych typu chłodnia znaleziono siedem osób. Najmłodszy z nich miał 15 lat, a najstarszy - kobieta 54-lata.

„Wietnamczycy nie mieli żadnych dokumentów. Do sprawy został zatrzymany kierowca ciężarówki – 34-latek z Podlasia, który usłyszał zarzuty pomocnictwa przy nielegalnym przekroczeniu granicy, do którego się przyznał”

– powiedziała rzeczniczka.

Mężczyźnie grozi od pół roku do ośmiu lat więzienia. Decyzją prokuratora, został zwolniony po wpłaceniu 10 tys. zł poręczenia, jest również pod dozorem policji.

Do zatrzymania ciężarówki jadącej w kierunku Niemiec doszło 7 lipca br. w granicznym Świecku w Lubuskiem. Podczas kontroli jej kierowca, a zarazem właściciel firmy transportowej, mówił, że przewozi artykuły spożywcze.

Z dokumentu przewozowego CMR wynikało, że towar jedzie z Litwy do Niemiec. Funkcjonariusze KAS postanowili dokładnie skontrolować pojazd. W jednej ze skrzyń ładunkowych typu chłodnia znaleźli siedmiu nielegalnych migrantów. Najmłodszy z nich miał 15 lat, a najstarszy – kobieta 54-lata.

Strażnicy Graniczni ustalili, że obywatele Wietnamu nie mają dokumentów uprawniających ich do pobytu w Polsce. Obcokrajowcy powiedzieli, że jechali z Wietnamu przez Rosję, by przez Polskę dostać się do Niemiec. Podróż w chłodni, do której wsiedli w Polsce, miała być ostatnim etapem ich podróży.

Pełnoletni Wietnamczycy przyznali się do usiłowania przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom we współdziałaniu z innymi osobami i dobrowolnie poddali się karze trzech miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok. Zostali skierowani przez sąd do Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim.

„Natomiast 15-latek i 54-letnia kobieta zostali umieszczeni w kętrzyńskim ośrodku dla cudzoziemców”

– dodała rzeczniczka.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku