°C

Wyniki PKW z 99 proc.: Duda – 51,21 proc., Trzaskowski – 48,79 proc.

Studio Wyborcze PKW: II tura wyborów Prezydenta RP 2020 – konferencja prasowa 13 lipca 2020 r. godz. 08:00

Konferencja prasowa w ramach studia wyborczego PKW: II tura wyborów Prezydenta RP 2020 m.in. o frekwencji wyborczej oraz wynikach cząstkowych.

Opublikowany przez Państwowa Komisja Wyborcza Niedziela, 12 lipca 2020
 

Andrzej Duda w drugiej turze wyborów prezydenckich zdobył 10 mln 413 tys. 94 głosy, to jest 51,21 proc., a Rafał Kazimierz Trzaskowski 9 mln 921 tys. 219 głosów, to jest 48,79 proc. – wynika z informacji o cząstkowych, nieoficjalnych wynikach głosowania przedstawionych przez PKW w poniedziałek rano.

Szef Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak przedstawił na konferencji komunikat z 13 lipca, na podstawie danych z godz. 7.58, który stanowi „informację o cząstkowych, nieoficjalnych wynikach głosowania w wyborach prezydenta RP”.

„Na podstawie otrzymanych informacji o wynikach głosowania w 27 tys. 222 obwodach głosowania, z ogólnej liczby 27 tys. 231 obwodów, czyli brakuje dziewięciu obwodów(…), także liczba obwodów to jest 99,97 proc.”

– poinformował.

Według niego cząstkowe, nieoficjalne wyniki wyborów w zakresie liczby głosów oddanych na poszczególnych kandydatów są następujące: Andrzej Sebastian Duda 10 mln 413 tys. 94 głosy, to jest 51,21 proc.; Rafał Kazimierz Trzaskowski 9 mln 921 tys. 219 głosów, to jest 48,79 proc.

Sędzia Marciniak podkreślił, że frekwencja wyborcza, według danych, które PKW otrzymała w protokołach obwodowych komisji, które zostały wprowadzone do systemu elektronicznego, wynosi 68,12 proc.

Szef PKW tłumaczył, że aby „ewentualnie jakichś tutaj złych emocji nie było”, dlatego PKW podaje już te nieoficjalne dane, przy braku jeszcze dziewięciu protokołów.

Marciniak przekazał, że PKW czeka jeszcze na dziewięć protokołów, które nie zostały wysłane do systemu protokołów obwodowych. Są to wszystko protokoły zagraniczne: jeden z Brukseli, sześć z Londynu i dwa z Manchesteru. Prace tych komisji obwodowych jeszcze trwają – przekazał. Zaznaczył, że trudno powiedzieć, kiedy te protokoły zostaną wprowadzone.

W przypadku kraju, jak przekazała PKW, na godz. 8.00 brakowało jeszcze pięciu protokołów okręgowych komisji wyborczych. Jak powiedział Marciniak, z Katowic „w zasadzie jest już w systemie”, ale brakuje jeszcze protokołów z Nowego Sącza, Olsztyna, Szczecina i z Warszawy.

Szef PKW podkreślił także, że „nawet biorąc stosunkowo dużą ilość wyborców, którzy w Wielkiej Brytanii i w Brukseli mogli tylko głosować wyłącznie korespondencyjnie, to niewątpliwie ta ilość wyborców nie wpłynie na zmianę w sposób znaczący wyników”.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku