°C

Gorzowskie uroczystości upamiętniające ofiary Rzezi Wołyńskiej

fot. A.Dobosiewicz
 

Mija 77. rocznica Rzezi Wołyńskiej. Zbrodni ludobójstwa dokonali nacjonaliści ukraińscy. W Parku Siemiradzkiego w Gorzowie odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary Rzezi Wołyńskiej.

– Jesteśmy zobowiązani, aby pamiętać o tamtych tragicznych wydarzeniach – mówi wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Ofiarami mordów byli Polacy, w dużo mniejszej skali Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Czesi i przedstawiciele innych narodowości zamieszkujących Wołyń. – Dla mieszkańców Ziem Zachodnich to szczególnie bolesna rocznica – mówi poseł Elżbieta Płonka.

Nie jest znana dokładna liczba ofiar. Historycy szacują, że zginęło ok. 50–60 tys. Polaków. – Musimy przekazywać młodym pokoleniom tę bolesną prawdę – mówi wiceprzewodniczący gorzowskiej Rady Miasta Sebastian Pieńkowski.

W uroczystości upamiętniającej ofiary Rzezi Wołyńskiej uczestniczyła między innymi prezes Gorzowskiej Rodziny Katyńskiej Alicja Marosz.

Tablica upamiętniająca ofiary zbrodni wołyńskiej znajduje się w Parku Siemiradzkiego, niedaleko wejścia do amfiteatru. „Pamięci ofiar rzezi wołyńskiej, mającej znamiona ludobójstwa dokonanego przez zbrodnicze organizacje ukraińskich nacjonalistów OUN – UPA w latach 1943-1947 na terenie Wołynia i Małopolski Wschodniej. Zginęli za to, że byli Polakami” – brzmi treść tablicy.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku