°C

Ku pamięci ofiar rzezi wołyńskiej – uroczystości w Łężycy

fot. Bartosz Schaefer
 

Mieszkańcy zielonogórskiej Łężycy uczcili pamięć ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Obchody zainaugurowała msza w kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej, następnie o 18:00 na skwerze przy ul. Kościelnej w zielonogórskiej Łężycy mieszkańcy wraz z rodzinami ofiar i lokalnymi politykami oddali cześć pomordowanym 77 lat temu na Wołyniu. Odczytano apel pamięci, były przemówienia i recytowane wiersze, następnie przy tablicach pamiątkowych złożono wiązanki kwiatów:

11 i 12 lipca 1943 roku Ukraińska Powstańcza Armia wymordowała polskich obywateli. Do rzezi doszło w 150 miejscowościach. W sumie w latach 1943-45 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku