°C

Jak powstaną exit poll i late poll? Pracownia Ipsos wyjaśnia

Fot. Envato
 

Badanie exit poll będzie przeprowadzane przed 500 losowo dobranymi komisjami wyborczymi. Szacujemy, że przeprowadzimy około 50 tys. ankiet – poinformował Paweł Predko z Ipsos. Wynik podany w niedzielę o godz. 21.00 od ostatecznych wyników głosowania może się różnić o ok. 2 pkt. proc.

W najbliższą niedzielę Ipsos dla TVP, Polsatu i TVN przeprowadzi badanie exit poll podczas drugiej tury głosowania w wyborach prezydenckich. Na podstawie zebranych danych po zakończeniu ciszy wyborczej przedstawione zostaną szacunkowe wyniki głosowania.

Paweł Predko z Ipsos poinformował PAP, że badanie exit poll zostanie przeprowadzone przed 500 losowo dobranymi obwodowymi komisjami wyborczymi, podobnie jak to było podczas pierwszej tury głosowania dwa tygodnie temu.

W badaniu będzie brało udział około 1050 ankieterów Ipsos (dwóch, trzech przy każdej komisji). Zadaniem ankieterów będzie zliczanie osób wychodzących z lokalu wyborczego i zapraszanie średnio co dziesiątego do wzięcia udziału w badaniu. Respondent będzie otrzymywał ankietę (kartę A4), samodzielnie ją wypełniał i wrzucał do urny Ipsos.

„Cały proces będzie zatem powtórzeniem dokonanego przed chwilą aktu głosowania. Ankiety będę przesyłane do centrali Ipsos za pomocą aplikacji mobilnej. Szacujemy, że w niedzielę przeprowadzimy około 50 tys. ankiet”

– poinformował Predko. W pierwszej turze wyborów Ipsos przeprowadził ponad 56 tys. ankiet.

Wynik badania exit poll, który zostanie podany na godzinę 21.00, ma plus minus 2 pkt. procentowe tolerancji. Oznacza to, że kandydat z wynikiem 48,1 proc. może okazać się zwycięzcą i uzyskać 50,1 proc. i odwrotnie w przypadku drugiego kandydata.

„To nie jest błąd badania, tj. że jakiś element badania jest źle realizowany. To jest błąd losowy wynikający z tego, że podajemy szacunki na próbie osób, a nie całej populacji. Jeżeli badamy 500 komisji wyborczych, to pozostaje ponad 26 500, których nie badamy”

– wyjaśnił Predko.

„Około godziny 1.30 spodziewamy się 90 proc. oficjalnych wyników głosowania w punktach, przed którymi realizowaliśmy badanie exit poll, i wtedy przekażemy ostatni wynik badania”

– podkreślił. Wyniki 90 proc. late poll są dokładniejsze – zakładany błąd to plus minus 1 pkt procentowy.

„Reasumując, late poll nie da nam wiążącej decyzji/pewności w przypadku wyników 49,1 i więcej dla kandydata nr 1 oraz 50,9 i mniej dla kandydata nr 2. W takim przypadku pozostanie czekać już tylko na wyniki oficjalne PKW ze wszystkich komisji”

– dodał Predko.

Ipsos jest trzecią co do wielkości firmą badawczą na świecie, obecną w 84 krajach. W latach 2014-2019 Ipsos przeprowadzał badania exit poll podczas odbywających się w tym czasie w Polsce wyborów do Parlamentu Europejskiego 2014 i 2019, podczas wyborów samorządowych 2014 i 2018, wyborów prezydenckich 2015 i podczas wyborów parlamentarnych 2015 i 2019.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku