°C

Facebook blokuje sieć kont. Poszło o zorganizowany hejt

Fot. Twenty20
 

Facebook w środę zawiesił sieć kont w mediach społecznościowych, które według serwisu były wykorzystywane przez współpracowników prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro do prowadzenia skoordynowanej kampanii hejtu wobec jego politycznych przeciwników.

Facebook oznajmił, że pomimo wysiłków, by ukryć, kto stoi za tą działalnością, znalazł powiązania z personelem dwóch brazylijskich polityków kongresmena Eduardo Bolsonaro i senatora Flavio Bolsonaro,synów prezydenta.

Nathaniel Gleicher, szef polityki bezpieczeństwa cybernetycznego na Facebooku, powiedział, że nie ma dowodów na to, że sami politycy prowadzili konta.

„Możemy udowodnić, że pracownicy tych biur są zaangażowani na naszych platformach w tego rodzaju zachowania”

– powiedział Agencji Reuters.

Facebook poinformował, że zawiesił także w środę trzy inne sieci dezinformacyjne, w tym jedną przypisaną Rogerowi Stone’owi, długoletniemu przyjacielowi i doradcy prezydenta USA Donalda Trumpa. Biuro prezydenta nie zareagowało na prośbę Reutersa o komentarz w tej sprawie.

Facebook był pod rosnącą presją w ostatnich tygodniach ze strony brazylijskiej policji oraz polityków korzystających z serwisu, domagających się postawienia tamy mowie nienawiści. Ten postulat poparły też setki reklamodawców korzystających z Facebooka.

Badacze z Digital Forensic Research Lab w Atlantic Council, którzy spędzili tydzień analizując aktywność zidentyfikowaną przez Facebooka, powiedzieli, że znaleźli pięciu obecnych i byłych polityków, którzy zarejestrowali i prowadzili konta.

Niektóre z tych kont działały pod fałszywymi nazwiskami i rozpowszechniały „hiperpartyjne poglądy” wspierające Bolsonaro i atakujące jego krytyków. Ich celem byli opozycyjni deputowani, byli ministrowie i członkowie Sądu Najwyższego Brazylii.

Na tych kontach propagowano też twierdzenia Bolsonaro, że ryzyko pandemii koronawirusa jest przesadzone. Choroba zabiła ponad 66 000 osób w Brazylii, a sam Bolsonaro uzyskał w tym tygodniu pozytywny wynik na Covid-19.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku