°C

Jak pandemia zmieniła rynek aut używanych? [RAPORT]

Fot. Envato
 

Pandemia odcisnęła piętno na polskim rynku pojazdów używanych. Nastąpił wzrost ofert na pojazdy w najniższym przedziale cen do 10 tys PLN. Trzykrotny wzrost liczby pojazdów w przedziale między 5 a 10 tys. PLN. Udział pojazdów z odnotowaną szkodą stanowi już 36% wszystkich ofert sprzedaży.

Podczas gdy w I półroczu 2019 stanowiły one zaledwie 9,3% wszystkich ofert sprzedaży, to w pierwszym półroczu 2020 stanowią 17,5%. Z czego w przedziale cenowym od 5 do 10 tys. PLN ich ilość zwiększyła się prawie trzykrotnie: z 4,1% w I półroczu 2019 roku do 11,4% I półroczu w 2020.

„Prawdopodobnie ma to związek z trudną sytuacją ekonomiczną i utratą dochodów części rodaków. Potrzeba zdobycia środków na przetrwanie skutkowała wyzbywaniem się samochodów będących na wyposażeniu gospodarstw domowych”

– mówi Piotr Korab, ekspert serwisu Autobaza.

Jak pandemia zmieniła rynek aut używanych? [RAPORT] Radio Zachód

Zamknięcie granic i zatrzymanie importu spowodowało spadek udziału pojazdów w dotychczas najbardziej popularnym przedziale cen 10-25 tys. PLN. Zmalał on z 42% w 2019 roku do 31,3% w 2020 roku.

Widoczny jest natomiast niewielki wzrost podaży ofert na pojazdy powyżej 50 tys. PLN. Z 21,3% do 25,8%. Ma to prawdopodobnie związek ze sprzedażą z powodu pandemii nowszych, a więc i droższych pojazdów leasingowanych.

Na rynku wtórnym więcej pojazdów z odnotowaną szkodą

Wśród ofert sprzedaży wzrósł udział pojazdów z odnotowaną szkodą. W I półroczu 2019 roku udział pojazdów ze szkodą wśród wszystkich ofert sprzedaży wynosił 31%. Obecnie wynosi on już 36%. Zmiana może wynikać z trzykrotnego przyrostu ofert aut w przedziale 5-10 tys. PLN. Są to kilkunastoletnie samochody, które mogą mieć wypadkową przeszłość.

Podaż pojazdów z rodzimego rynku przerosła podaż pojazdów z Niemiec

Z zeszłorocznych danych wynika, iż udział pojazdów z Niemiec był równy udziałowi pojazdów z naszego rodzimego rynku i utrzymywał się na poziomie ok. 39%.

Jak pandemia zmieniła rynek aut używanych? [RAPORT] Radio Zachód

Obecnie udział pojazdów z Polski wynosi 42,9%, a pojazdy z Niemiec stanowią 32,6% wszystkich ofert sprzedaży w I półroczu 2020. To zmiana dobra dla klientów, ze względu na lepiej udokumentowaną i łatwiejszą do sprawdzenia historię pojazdów z Polski.

Popularne marki bez zmian

Jedno nie uległo zmianie. Do TOP 5 najbardziej popularnych marek oferowanych na sprzedaż na rynku wtórnym w I poł. br. należą:

1. VOLKSWAGEN – 9,4%,
2. OPEL – 8,1%,
3. FORD – 7,4%,
4. AUDI – 6,9%,
5. RENAULT – 6,8%,


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku