°C

Policja wszczęła postępowanie ws. publicznego znieważenia prezydenta RP

Przeciwnicy prezydenta na wiecu w Nowej Soli
 

Policja wszczęła podstępowanie ws. publicznego znieważenia prezydenta RP Andrzeja Dudy podczas jego spotkania wyborczego w Nowej Soli. Na filmie opublikowanym przez Polskie Radio Zachód widać i słychać, jak do kamery jedna z uczestniczek wiecu wypowiada niecenzuralne słowa o głowie państwa.

Film z tego wydarzenia został zamieszczony na stronie internetowej Radia Zachód (zobacz nagranie), informowały o nim także ogólnopolskie media. Film został wyemitowany m.in. w Polsacie w wieczornych Wydarzeniach, a także w Wiadomościach TVP. 

Uwieczniono na mim młodą kobietę, która stojąc obok zwolenników Rafała Trzaskowskiego, unosi prawą rękę i wykrzykuje: „J…ć Dudę”, a następnie gwiżdże.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy lubuskiej policji Marcin Maludy, postępowanie zostało wszczęte z urzędu na podstawie materiałów medialnych.

„Jest prowadzone z art. 135 § 2. Kodeksu karnego, który mówi o tym, że ten kto publicznie znieważa Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej podlega karze do trzech lat pozbawienia wolności. Film, który pojawił się w przestrzeni publicznej jest teraz dowodem w tej sprawie” – powiedział PAP Maludy.

W czwartek Andrzej Duda w ramach swojej kampanii przed II turą wyborów prezydenckich odwiedził w woj. lubuskim Sulęcin i Nową Sól. W pierwszym z tych miast na jego wiecu było kilkaset osób, w tym grupka jego przeciwników. Były gwizdy i trąbienie, ale obeszło się bez poważnych incydentów.

W Nowej Soli na wieczorne spotkanie z prezydentem przyszło znacznie więcej ludzi niż w Sulęcinie. Tu też dominowali sympatycy Dudy, ale była też liczna grupa jego przeciwników zaopatrzonych w gwizdki, trąbki czy plakaty z wizerunkiem kontrkandydata Andrzeja Dudy. Było też skandowanie nieprzychylnych prezydentowi haseł.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku