°C

Dwór we Włostowie będzie zabezpieczony

fot. UG Żary
 

Znalazły się pieniądze na zabezpieczenie pałacu we Włostowie, w gminie Żary. Obiekt, którego obecny kształt powstał na początku XIX wieku, ma znacznie starszą metrykę. Od 1945 roku miało w nim siedzibę PGR, a podupadać zaczął na przełomie lat 60. i 70. minionego wieku.

– Pałac, czy też dwór we Włostowie będzie zabezpieczany, ale nigdy nie odzyska swej dawnej świetności – informuje Leszek Mrożek, wójt gminy Żary.

Jak podaje Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, obiekt został wzniesiony pod koniec XV lub na początku XVI wieku i był dworem obronnym otoczonym fosą. W 1803 roku siedzibę gruntownie przebudowano nadając jej klasycystyczny kształt. Zachowując plan starszego budynku, przekształcono jego wnętrze i architekturę zewnętrzną.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku