°C

Tramwaje wracają! Apel do gorzowskich kierowców o ostrożność

fot. UM Gorzowa
 

W czwartek po prawie trzech latach przerwy w Gorzowie na tory wrócą tramwaje. Data nie jest przypadkowa, bo to dzień urodzin miasta. Na 2 lipca zaplanowany jest pierwszy oficjalny przejazd Twista, który jednocześnie uruchomi komunikację tramwajową według nowego rozkładu jazdy. Na razie na linii nr 1, gdyż na pozostałych nadal trwają prace modernizacyjne.

Oficjalny powrót tramwajów do rozkładu jazdy rozpocznie się pod gorzowskim magistratem. Mówi prezes MZK Roman Maksymiak:

Lina nr 1 prowadzi z od zajezdni MZK przy ul. Kostrzyńskiej do pętli przy Silwanie. Trasa tej linii wiedzie ulicami: Kostrzyńską, aleją 11 listopada, Sikorskiego, Warszawską, Pomorską i Walczaka. Na trasie pojawią się dodatkowe znaki drogowe, ostrzeżenia, oznakowanie poziomie, które przywrócą organizację ruchu z jeżdżącymi po Gorzowie tramwajami.

Wiele będzie zależało też od samych kierowców. Przedstawiciele służb w Gorzowie podkreślają, że wielu kierowców odzwyczaiło się od ruchu tramwajowego. Mówi rzecznik prasowy KMP w Gorzowie Grzegorz Jaroszewicz:

Zawieszenie komunikacji tramwajowej było związane z modernizacją gorzowskich torowisk, mającą poprawić komfort i bezpieczeństwo jazdy oraz dostosować je do nowoczesnych wozów tramwajowych typu Twist zamówionych w bydgoskiej Pesie. Miejski Zakład Komunikacji kupił 14 takich pojazdów za ponad 115 mln zł, co pozwoliło na wymianę na nowy starego i wyeksploatowanego taboru. Tomasz Drozd  z portalu komunikacja.org podkreśla, że dla pasażerów będzie to ogromna zmiana. Jednak dla pasjonatów komunikacji, nowe tramwaje to dopiero jeden z pięciu kroków w rozwoju gorzowskiego MZK:

W związku z przywróceniem komunikacji tramwajowej miasto przygotowało kampanię mającą przypomnieć mieszkańcom, że pojazdy te wracają na ulice.

MZK przygotował ulotki z informacją o zasadach bezpieczeństwa w ruchu z tramwajami, został też zrobiony spot pokazujący konsekwencje zderzenia tramwaju z samochodem osobowym. Na tylnych szybach gorzowskich autobusów pojawią się plakaty informujące o powrocie komunikacji tramwajowej.

Zakup nowych tramwajów i modernizacja torowisk to jedne z głównych elementów projektu „System zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie Wlkp.”, wartego prawie 200 mln zł z dofinansowaniem UE na poziomie prawie 99 mln zł.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku