°C

Szprotawa i Małomice dzielą się historią

fot. M. Boryna
 

Stowarzyszenie „Małomickie Podziemie” podpisało umowę o współpracy z Towarzystwem Bory Dolnośląskie ze Szprotawy. To był oficjalny akt, albowiem owocna współpraca faktyczna trwa już od pewnego czasu. Małomice na dzień dobry użyczyły cenne eksponaty do Muzeum Ziemi Szprotawskiej im. Feliksa Matuszkiewicza prowadzonego przez TBD.

Do podpisania aktu doszło w Galerii Zbiorów Regionalnych ulokowanej w niedawno odrestaurowanym budynku dawnego klasztoru magdalenek w Szprotawie, czyli obecnym Centrum Aktywności Społecznej. Sąsiedzi zza miedzy przy okazji zwiedzili miejscową ekspozycję archeologiczną, salę renesansową i świeżo otwarty Punkt Informacji Turystycznej.

Partnerzy współpracy podkreślali w rozmowach, że łączy nas historia. Ziemia Szprotawska w historycznym wydaniu obejmowała także teraźniejsze gminy Małomice, Niegosławice, część gminy Żagań i Bolesławiec. Użyczone eksponaty będą promować Małomice w Szprotawie, a równocześnie Szprotawa nawiąże do wiekowych tradycji byłego powiatu szprotawskiego. To pożyteczny i pożądany gest współpracy między mieszkańcami sąsiadujących ze sobą gmin.

Małomickie Podziemie użyczyło m.in. zabytkowe monety i banknoty, archiwalne dokumenty, eksponaty archeologiczne i przedmioty dawnego użytku. Przy okazji omówiono też przyszłe potrzeby badawcze. Strony chciałyby się skupić na słynnej Iławie z czasów słowiańskich i Bolesława Chrobrego, osadzie zakorzenionej w starożytności, która zlokalizowana była gdzieś pomiędzy dzisiejszymi Małomicami a Szprotawą.

Tymczasem Galeria Zbiorów Regionalnych wraz z Izbą Historii zapraszają wkrótce to zapoznania z nowymi ekspozycjami.

foto i tekst M. Boryna

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku