°C

Piotr Barczak o Wydarzeniach Zielonogórskich: Największy zryw między 1956 a 1970 rokiem

Fot. Krzysztof Filmanowicz
 

Złożeniem wiązanek kwiatów pod pomnikiem dawnego Domu Katolickiego rozpoczęły się uroczystości z okazji 60 rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich. Przed południem przy konkatedrze św. Jadwigi odsłonięty został pomnik księdza Kazimierza Michalskiego, pierwszego powojennego proboszcza w Zielonej Górze i duchowego przywódcy zielonogórzan w walce z komunistyczną władzą.

30 maja 1960 roku 5 tysięcy mieszkańców Zielonej Góry wystąpiło przeciwko komunistycznym władzom w obronie Domu Katolickiego. Miejsce, w którym kościół organizował działalność społeczną, miało zostać eksmitowane.

To wyjątkowa, bo okrągła rocznica,  mówił w rozmowie z Radiem Zielona Góra przewodniczący Rady Miasta Piotr Barczak :

Wydarzenia Zielonogórskie były od 1956 do 1970 roku największym zrywem wolnościowym w całej Polsce,  dlatego tak ważne jest ich upamiętnienie – uważa Piotr Barczak:  

Po zajściach zatrzymano ponad 300 osób. Część z nich otrzymała kilkuletnie wyroki więzienia, inni wysokie kary grzywny. Wielu straciło pracę, a biorących udział w proteście uczniów relegowano ze szkół.

Dzisiejsze obchody rocznicowe zakończyła msza koncelebrowana w konkatedrze pw. Św. Jadwigi Śląskiej.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku