°C

Wspomnienie wydarzeń sprzed 60 lat

pomnik ks. Michalskiego
 

W Zielonej Górze uczczono 60. rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich. 30 maja 1960 roku pięć tysięcy mieszkańców miasta wystąpiło przeciwko komunistycznej władzy. Pretekstem była decyzja o eksmisji Domu Katolickiego, w którym skupiało się życie religijne, ale także kulturalne i społeczne całego miasta.

Mimo upływu 60 lat tamte wydarzenia są dla ich uczestników żywą pamięcią:

Prezydent Andrzej Duda napisał w liście do uczestników uroczystości, że odwaga mieszkańców Zielonej Góry miała wpływ na ostateczne zwycięstwo z komunizmem. List prezydenta odczytał minister Andrzej Dera:

W trakcie uroczystości odsłonięto pomnik księdza Kazimierza Michalskiego, pierwszego powojennego proboszcza zielonogórskiej parafii. Biskup Tadeusz Lityński powiedział, że to odpowiednie upamiętnienie historii sprzed 60 lat:

Wydarzenia Zielonogórskie uważane są przez historyków za jedne z najważniejszych wystąpień społecznych w obronie kościoła w czasach PRL.

Posłuchaj wystąpienia ks. biskupa Tadeusza Lityńskiego:

Posłuchaj wystąpienia ministra Andrzeja Dery:

Posłuchaj wystąpienia dr. hab. Rafała Reczka z IPN:

Posłuchaj wystąpienia wicewojewody Wojciecha Perczaka:

Posłuchaj homilii biskupa-seniora Pawła Sochy podczas uroczystej mszy św.

 


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku