°C

Od soboty noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe na zewnątrz

Fot. Envato
 

Od 30 maja częściowo zniesiony będzie obowiązek noszenia maseczek - w przestrzeni otwarej i w niektórych przestrzeniach zamkniętych. - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu powiedział, że jeśli będzie możliwe zachowanie dystansu, noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe - z wyjątkami. W sklepie, środkach komunikacji, kościołach czy kinach maseczki będą obowiązkowe.

Od 30 maja możliwe będą także zgromadzenia publiczne, ale maksymalnie do 150 osób - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Od soboty 30 maja zostaje zniesiony limit osób w sklepach i lokalach gastronomicznych.

Od 6 czerwca zniesione będą także ograniczenia dotyczące obiektów kultury, sportu, rozrywki - z wyłączeniem klubów i dyskotek.

Od niedzieli 31 maja zostaje zniesiony limit wiernych w kościołach. Nadal będzie trzeba zachowywać dystans 2 metrów między osobami.

W środę odbyła się wspólna konferencja prasowa szefa rządu, wicepremiera ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego oraz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego ws. czwartego etapu znoszenia obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa.

Morawiecki zwrócił uwagę, że gdy niemal trzy miesiące temu pojawił się w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa rząd postawił sobie jasny cel polegający na tym, żeby przesunąć falę zachorowań, aby nie zabrakło łóżek, respiratorów i środków medycznych do leczenia chorych. Jak dodał ten cel udało się zrealizować; przytoczył też dane dotyczące liczby zgonów na milion mieszkańców.

„27 zgonów na milion mieszkańców, w porównaniu do innych krajów, np. Belgii, to jest 30-kilka razy mniej”

– mówił szef rządu, wskazując też na Szwecję czy Niemcy.

„Dzisiaj z całą mocą trzeba podkreślić – te dane, w najbardziej wyrazisty sposób świadczą o tym, że zapanowaliśmy nad chorobą, pandemią koronawirusa w dużo bardziej sprawny, niż najbardziej bogate kraje, najbogatsze kraje świata, kraje Europy Zachodniej”

– dodał premier.

mid 20527081 2020 05 27 12 04 09 237590 Polskie Radio Zachód 16 lipca 2020

⬆ Fot. PAP/Marcin Obara

Jak zaznaczył w związku z rosnącą liczbą powrotów do zdrowia osób, które były zakażone koronawirusem, znoszone będą niektóre obostrzenia, zmienią się zasady dotyczące zakrywania usta i nosa.

„Będzie obowiązywała jedna generalna zasada: w przestrzeniach ogólnodostępnych, jeżeli to będzie tylko możliwe, zachowanie dystansu dwumetrowego, a noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe. Jeżeli dwie osoby idą obok siebie, blisko, to dalej zalecane jest noszenie maseczek”

– poinformował premier.

„Zasada ta dotyczy przestrzeni otwartych, ale również przestrzeni zamkniętych, gdzie bezpiecznie da się zachować dystans, jeżeli odpowiednio do tego zostaną przygotowane warunki, na przykład restauracja, zakład fryzjerski czy inne zakłady usługowe”

– podkreślił premier. Dodał, że w sklepach, w środkach komunikacji publicznej, w kościołach czy w kinach maseczki będą wciąż obowiązkowe.

Od soboty zostają też zdjęte ograniczenia w handlu.

„W sklepach nie będą obowiązywały już limity osób w zależności od powierzchni sklepu”

– zapowiedział premier. Dodał, że podobne ograniczenia przestają od soboty obowiązywać w gastronomii. Ale, zaznaczył, nadal będzie obowiązek noszenia maseczek ochronnych w mniejszych sklepach i gastronomii przy doprowadzeniu do stołu lub wyjściu do toalety.

„Jeżeli chodzi o kult religijny – już od tej niedzieli nie będą obowiązywały limity wiernych w kościołach, ale również taka sama zasada i dystans dwumetrowy od innego wiernego”

– poinformował Morawiecki.

Zapowiedział, że od soboty możliwe będą też zgromadzenia do 150. Jak dodał, ta liczba jest wypracowana z wieloma ekspertami, epidemiologami.

„Te zgromadzenia, bardzo proszę organizować z zachowaniem dystansu, aby ograniczyć ryzyko transmisji koronawirusa”

– mówił Morawiecki. Zastrzegł, że dla zachowania absolutnego bezpieczeństwa, decyzje i zalecenia dotyczące organizacji takich wydarzeń podejmować będzie Główny Inspektor Sanitarny, Wojewódzki Inspektor Sanitarny we współpracy z wojewodą.

Premier poinformował, że od 6 czerwca instytucje kultury: kina, teatry, filharmonie, a także obiekty sportowo-rekreacyjne: baseny, siłownie, kluby fitness oraz solaria i salony masażu, mogą być otwarte przy zachowaniu zasad epidemicznych, sanitarnych. „Wyjątek będą stanowiły dyskoteki i kluby” – podkreślił.

„Bo wiemy z doświadczeń z innych krajów, że to są bardzo często ogniska nowych zakażeń”

– zauważył szef rządu. Dodał, że, od 6 czerwca będą mogły się też odbywać wesela z udziałem 150 gości.

Piotr Gliński zwrócił uwagę, że otwarcie od 6 czerwca kin, teatrów, filharmonii, audytoriów w domach kultury i cyrków „to nie jest obowiązek, ale możliwość dla właścicieli, organizatorów tych jednostek”. Dodał, że „są dwa podstawowe wymogi” odmrożenia tych instytucji.

„Wypełniamy pojemność widowni do 50 proc., tak żeby jednak ten kontakt był rozluźniony, żeby zachować wymogi sanitarne, oraz nosimy maseczki. Niestety, nie możemy w tej chwili określić daty, tak jak powiedział pan premier, pełnego odmrożenia i funkcjonowania tak, jakby tej epidemii nie było. My wciąż wypłaszczamy przecież krzywą”

– zauważył Gliński.

Minister kultury zwrócił uwagę, że w związku z odmrożeniem od 30 maja możliwości zgromadzeń do 150 osób przy zachowaniu rygorów sanitarnych, od tego momentu będą mogły także być organizowane koncerty plenerowe.

Zaznaczył, że cały czas należy zachować czujność względem koronawirusa.

„Udało nam się uniknąć najgorszych ciosów jakie mogły na nas spaść od początku epidemii. Teraz przed nami nowa rzeczywistość, w której musimy nauczyć się żyć. Ten koronawirus cały czas z nami będzie do wynalezienia szczepionki, oby jak najszybciej”

– podkreślił. Premier wyraził nadzieję, że przy odpowiedniej dyscyplinie będziemy mogli szybko wrócić do normalności gospodarczej”. „Czerwiec, lipiec – to będą te miesiące powrotu w pełni do normalności gospodarczej” – powiedział Morawiecki.

Łukasz Szumowski zauważył, że ogromna większość Polski w tej chwili ma już tendencję spadkową w przebiegu epidemii. Dodał, że trzy województwa tego nie osiągnęły: śląskie, łódzkie i wielkopolskie. Zaznaczył, że większość zachorowań dotyczy bardzo dużych ognisk – kopalni, czy fabryki mebli. Podkreślił, że ogniska te zostały bardzo sprawnie i bardzo szybko opanowane.

„Blisko 40 tys. testów wykonanych. W tej chwili już wszyscy górnicy są przebadani, badamy rodziny tych osób, które są chore, w związku z tym jeszcze przez parę dni na pewno te spływające wyniki będą stosunkowo wysokie, natomiast to są osoby, które już są w kwarantannie”

– mówił minister zdrowia.

Minister wyraził przekonanie, że najdalej za kilka dni „koniec tego tygodnia, początek przyszłego” będziemy mogli powiedzieć, że już wszystkie województwa i cała Polska będzie miała ewidentnie tendencję spadkową. Zaznaczył, że to nie oznacza końca epidemii.

„To nie oznacza, że epidemia zniknęła, że gdzieś się ukryła. Ona jest, na pewno mogą się pojawiać ogniska, dlatego ten dystans społeczny. A jeżeli nie możemy zachowywać dystansu, to maseczka”

– dodał Szumowski.

Koronawirus w Polsce – stan na 27 maja, godz. 10:00

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 229 osób – poinformowało w środę rano Ministerstwo Zdrowia. 106 z tych przypadków dotyczy Śląska. Resort poinformował też o śmierci kolejnej zakażonej osoby.

noresize igrafika 20200527 02a 2020 05 27 12 00 32 853529 Polskie Radio Zachód 16 lipca 2020

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku