°C

Pomnik ks. Michalskiego już stoi

Fot. A. Steciąg
 

Do Zielonej Góry dotarł dziś pomnik ks. Kazimierza Michalskiego - legendarnego proboszcza parafii pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej, bohatera Wydarzeń Zielonogórskich z 1960 roku. Pomnik przedstawiający idącego kapłana ustawiono przed zielonogórską konkatedrą.

Ks. Włodzimierz Lange, jeden z inicjatorów tego przedsięwzięcia, podkreśla, że to ważny moment zarówno dla niego, jak i wszystkich zielonogórzan pamiętających walkę w obronie Domu Katolickiego:

Wykonawcą pomnika ks. Kazimierza Michalskiego jest krakowski rzeźbiarz Karol Badyna.

– Starałem się, aby to była postać dynamiczna. Takie też zresztą było oczekiwanie zamawiających – wyjaśnia swoją opisując rzeźbę:

Marek Budniak, pełnomocnik wojewody lubuskiego ds. osób represjonowanych, przypomina, że ks. Kazimierz Michalski to postać, która na stałe wpisała się w historię Zielonej Góry:

Dodajmy, że pomnik ks. Kazimierza Michalskiego stanął przed zielonogórską konkatedrą m.in. dzięki wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, który przeznaczył 85 tys. złotych na wykonanie i odlew rzeźby. Parafia pod wezwaniem św. Jadwigi przekazała teren, na którym ustawiono dziś pomnik, a władze Zielonej Góry sfinansowały m.in. koszty transportu i przeprowadzenia konkursu.

Odsłonięcie rzeźby planowane jest na 30 maja, w 60. rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich.

 

 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku