°C

Wojskowe uroczystości w Przewozie

lubuskie.pl
 

W Przewozie odbędą się dziś uroczystości upamiętniające 73 rocznicę forsowania Nysy Łużyckiej przez żołnierzy II Armii Wojska Polskiego. Zacięte i krwawe walki odbywały się w rejonie Przewozu, Sanic i Sobolic od 16 do 19 kwietnia 1945 roku.

– Uroczystości rozpoczynamy w Przewozie pod pomnikiem poległych żołnierzy. W tym roku zabraknie jednego z ówczesnych dowódców, płk. Bronisława Jakimowicza – informuje ppłk rez. Krzysztof Polusik, prezes Stowarzyszenia 42 Pułku 11 Brygady w Żarach.

 

Każdego roku po uroczystościach pod pomnikiem, uczestnicy udają się nad Nysę Łużycką wrzucają kwiatów do rzeki, na pamiątkę wydarzeń z 1945 roku. Potem wspólnie śpiewają pieśni patriotyczne. Dodajmy, że walki żołnierzy polskich przy forsowaniu Nysy Łużyckiej zostały upamiętnione na jednej z tablic Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku