°C

Czy Polsce grozi największa od 50 lat susza? [WIDEO]

foto. Pixabay
 

Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przełom 2019 i 2020 roku był najcieplejszy od początku prowadzenia pomiarów hydrologicznych w Polsce. Już teraz specjaliści twierdzą, że w tym roku czeka nas największa od 50 lat susza.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.

 

Wody pitnej nie zabraknie

Wody pitnej w Polsce nie zabraknie, ale trzeba ją oszczędzać – powiedział w poniedziałek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

„Globalnie nie zabraknie nam wody pitnej ponieważ poziom wód gruntowych jest na przyzwoitym poziomie. Nasze badania wskazują jednoznacznie, utrzymuje się on na średnim poziomie. Mówię o wodach głębinowych”

– powiedział minister.

Czy Polsce grozi największa od 50 lat susza? [WIDEO] Radio Zachód

Czy Polsce grozi największa od 50 lat susza? [WIDEO] Radio Zachód

Gróbarczyk zaznaczył jednocześnie, że należy wodę oszczędzać.

„Woda nie może być marnotrawiona, ale nie może być luksusem i stanowić znaczącej części w budżecie domowym”

– podkreślił szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Minister powiedział też, że obecna sytuacja hydrologiczna nie zaskoczyła resortu, gdyż już na początku tego roku informował on, że w roku 2020 w Polsce może dość do suszy.

Gróbarczyk poinformował też, że resort prowadzi wszelkie możliwe działania, aby przeciwdziałać suszy. „Już uruchomiono przetargi, trwają w poszczególnych dyrekcjach Wód Polskich, na budowę dodatkowych jazów” – dodał.

Od tego czy spadnie deszcz zależą plony

O kondycji upraw decydują opady w maju, dlatego za kilka tygodni będziemy wiedzieć, jakie straty spowoduje susza, czy to będzie klęska, czy zmniejszenie zbiorów – poinformował w środę minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Czy Polsce grozi największa od 50 lat susza? [WIDEO] Radio Zachód

Ardanowski pytany był w TVP Info o skalę suszy i zagrożenia dla polskich rolników. „Jeżeli chodzi o suszę 2020 r., czyli obecną – nie możemy praktycznie jeszcze nic o niej powiedzieć. Owszem, przesłanki są, była bezśnieżna zima, mało deszczu – co prawda meteorolodzy coś tam zapowiadają – nie wiadomo” – powiedział minister.

Prezydent Andrzej Duda we wtorek po spotkaniu z sadownikami z okolic Grójca (woj. mazowieckie) zaapelował o racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi. „Musimy zmienić podejście i prowadzić retencję na poziomie najbardziej podstawowym” – powiedział.

Czy Polsce grozi największa od 50 lat susza? [WIDEO] Radio Zachód

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że prowadzi zaległe wypłaty pomocy suszowej dla rolników. W ciągu ostatnich czterech dni przekazała ponad 93 mln zł. Ostatnia pula środków na realizację wypłat z tytułu tzw. pomocy suszowej wynosi 280 mln zł – pieniądze te pochodzą z zaplanowanej rezerwy budżetowej i mają trafić do 91 tys. rolników.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku