°C

„Portrety smoleńskie” – NCK zaprasza na wirtualny spacer po wystawie

 

"Portrety smoleńskie" - to wystawa Małgorzaty Wrochny, prezentująca portrety 96 osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Na wirtualny spacer po wystawie zaprasza w piątek do internetu Narodowe Centrum Kultury.

W galerii znalazł się także portret gorzowianki Anny Marii Borowskiej, zaangażowanej w krzewienie pamięci o pomordowanych w Katyniu, działaczki związku Sybiraków. Na uroczystości 70. rocznicy zbrodni Katyńskiej leciała wraz z wnukiem Bartoszem Borowskim, który także zginął w katastrofie.

65 087 60 76085606954069549640545 Polskie Radio Zachód 25 maja 2020

Fot. Narodowe Centrum Kultury

„W 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej wspominamy wszystkich 96 pasażerów prezydenckiego samolotu, którzy tragicznie zginęli 10 kwietnia 2010 roku. Członków państwowej delegacji na uroczystości jubileuszowe w Katyniu oraz załogę samolotu, który tego ranka rozbił się pod Smoleńskiem, upamiętniła malarka Małgorzata Wrochna”

– przekazano w informacji prasowej Narodowego Centrum Kultury. Zaproszono także na „filmowy spacer po wystawie portretów ofiar tej narodowej tragedii”.

Oceniono, że „tragiczna śmierć 96 tak wyjątkowych pasażerów samolotu, który rozbił się pamiętnego ranka pod Smoleńskiem, na czele z Parą Prezydencką, i bezprecedensowa strata, którą poniósł tego dnia nasz kraj, były wstrząsem dla Polaków w kraju i poza jego granicami”. Podkreślono, że „wydarzenie poruszyło światową opinię publiczną”.

„Ta największa tragedia w najnowszej historii Polski i długa żałoba narodowa na trwałe wpisały się we wspomnienia i wyobraźnię Polaków, zmieniły wielu z nas”

– zaznaczono.

Jak napisano, „wielu artystów starało się oddać emocje towarzyszące tym wydarzeniom”.

„W tym gronie znalazła się Małgorzata Wrochna, która namalowanie realistycznych portretów wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej traktowała jako powinność, ale też wielkie wyzwanie – tak emocjonalne, jak i fizyczne. Artystka w tym czasie ciężko zachorowała na chorobę nowotworową, a w 2018 roku zmarła”

– przypomniano w informacji prasowej.

Podkreślono, że „praca nad wystawą wypełniła ostatnie lata jej życia”.

„Mimo pogarszającego się zdrowia i bólu towarzyszącego chorobie, udało się jej namalować wszystkie portrety. Jej celem było uczczenie ofiar, oddanie im hołdu i ocalenie od zapomnienia. Swoje obrazy chciała przekazać w bezinteresownym darze dla Polski”

– podało NCK.

Wirtualna wystawa „Portrety smoleńskie” Małgorzaty Wrochny została opublikowana w piątek o godz. 8.41 na stronie NCK oraz kanale YouTube: NCKultury.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku