°C

MZ wyjaśnia: zasłanianie ust i nosa niekoniecznie tylko maseczką

Fot. Envato Elements
 

Zapowiedziany obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych nie jest jednoznaczny z nakazem noszenia maseczek. Twarz można będzie przesłonić także szalikiem lub chustą – wyjaśnił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rząd zdecydował, że od czwartku, 16 kwietnia wprowadzony zostanie obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscu publicznym. Obowiązek będzie więc dotyczył wszystkich osób przemieszczających się po ulicach, a także przebywających w urzędach, sklepach, czy miejscach świadczenia usług.

Rzecznik ministerstwa zdrowia wyjaśnił, że obowiązek nie dotyczy wyłącznie noszenia maseczek ale dopuszcza także inne zakrywanie określonych części twarzy.

„W drugiej połowie kwietnia skończy się część wprowadzonych restrykcji. Będziemy stopniowo odblokowywać pewne dziedziny życia, szczególnie te, mające wpływ na gospodarkę. Ludzie liczniej pojawią się na ulicach. Pamiętajmy, że część osób zakażonych przechodzi chorobę bezobjawowo. Zakrywanie ust i nosa ma zwiększyć szanse na to, że pewne poluzowanie obostrzeń nie wywoła lawinowego wzrostu zachorowań”

– powiedział Andrusiewicz.

„Dlatego wprowadzamy obowiązek, by zakrywać w miejscach publicznych usta i nos. Niekoniecznie profesjonalną medyczną maseczką”

– dodał.

Jak zaznaczył, maseczki można wykonać samodzielnie z tkanin, można nabyć gotowe, wyprodukowane w różnych wariantach i na różnych poziomach bezpieczeństwa. Andrusiewicz podkreślił, że zasłonić usta i nos będzie można także np. nosząc szalik czy chustę.

Część ekspertów twierdzi, że zakrywanie ust i nosa samą tkaniną nie stanowi wystarczającego zabezpieczenia. Rzecznik MZ powiedział, że profesjonalny sprzęt ochrony osobistej w pierwszej kolejności przeznaczony jest dla pracowników służby zdrowia.

„Wskazania Światowej Organizacji Zdrowia są takie, że zakrywanie nosa i ust w inny sposób niż profesjonalną maseczką, z której korzystają służby medyczne jest wskazane. Chodzi o możliwie szerokie ograniczenie emisji koronawirusa”

– dodał.

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce przekroczyła już 5,5 tys. Badania laboratoryjne potwierdziły 5 tys. 575 przypadków zakażenia. 174 osoby zmarły.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku