°C

B.Komorowski zeznaje w prokuraturze

fot. Janusz Życzkowski
 

Były prezydent Bronisław Komorowski składa zeznania w Prokuraturze Krajowej w ramach jednego z postępowań "okołosmoleńskich". Dotyczy ono niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, w tym ówczesnych prokuratorów Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, którzy nie uczestniczyli w sekcjach ofiar katastrofy, nie wnioskowali o dopuszczenie do tych sekcji, nie nakazali również ich przeprowadzenia bezpośrednio po przewiezieniu ciał ofiar do Polski.

Rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik powiedziała dziennikarzom, że Bronisław Komorowski zeznaje w charakterze świadka „na okoliczność procesu decyzji, która zapadła w sprawie Podkreśliła, że przesłuchanie byłego prezydenta została zaplanowana w grudniu 2017 roku, zgodnie z planem śledztwa.
Bronisław Komorowski przed rozpoczęciem przesłuchania powiedział, że jako Marszałek Sejmu nie miał żadnego związku przygotowaniem wizyty w Smoleńsku. Dodał, że zastanawia go bliskość daty przesłuchania z rocznicą katastrofy.

„Chyba 10 kwietnia ujawniła się w pełni „nicość” zarzutów PiS dotyczących zamachu, wybuchów, sztucznej mgły. Chyba próbuje się zwrócić uwagę na inne aspekty i potrzebni sa ludzie, którzy mają odwrócić uwagę od tego, że PiS kompletnie się skompromitował głoszonymi przez 8 lat teoriami i słynnym już i bolesnym kłamstwem smoleńskim” – mówił Bronisław Komorowski.

Postępowanie dotyczy niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, w tym ówczesnych prokuratorów Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, którzy nie uczestniczyli w sekcjach ofiar katastrofy, nie wnioskowali o dopuszczenie do tych sekcji, nie nakazali również ich przeprowadzenia bezpośrednio po przewiezieniu ciał ofiar do Polski. W toku postępowania przesłuchano już kilkadziesiąt świadków: m.in. byłego premiera Donalda Tuska, byłego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i byłą minister zdrowia Ewę Kopacz.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku