°C

PO za wykluczeniem węgierskiego Fideszu z EPL. Chodzi o stan wyjątkowy

Donald Tusk domaga się wykluczenia europosłów węgierskiego Fideszu z EPL. Fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT
 

Platforma Obywatelska przyłączyła się do apelu o wykluczenie z Europejskiej Partii Ludowej (EPL) węgierskiego Fideszu - poinformował we wtorek PAP szef delegacji PO w Parlamencie Europejskim Andrzej Halicki

„Nie może być pobłażania dla tych, którzy wykorzystują pandemię do łamania demokracji”

– zaznaczył Halicki. Decyzję w tej sprawie podjął zarząd Platformy.

O co chodzi w sporze instytucji UE z Węgrami?

Węgry przyjęły w ubiegłym tygodniu ustawę o ochronie przed koronawirusem, zgodnie z którą rząd będzie mógł w czasie stanu zagrożenia „zawieszać stosowanie niektórych ustaw, odstępować od zapisów ustaw i podejmować inne nadzwyczajne kroki w celu zagwarantowania życia i zdrowia obywateli, bezpieczeństwa prawnego i stabilności gospodarki narodowej”.

Ustawa wywołała kontrowersje w Brukseli. Szef komisji wolności obywatelskich (LIBE) Parlamentu Europejskiego, hiszpański europoseł Juan Fernando Lopez Aguilar z grupy Socjalistów i Demokratów (S&D), wyraził obawę z powodu rozszerzenia środków dotyczących „stanu zagrożenia” na Węgrzech. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała zaś, że w związku z nadzwyczajnymi środkami wprowadzonymi przez Budapeszt, jest zaniepokojona sytuacją na Węgrzech.

Także w ubiegłym tygodniu 13 ugrupowań wchodzących w skład EPL zwróciło się do szefa tej rodziny politycznej Donalda Tuska o usunięcie z niej partii Viktora Orbana. Miała to być konsekwencja przyjęcia przez parlament Węgier prawa o ochronie przed koronawirusem.


CZYTAJ TAKŻE: W ostatnich tygodniach kilka krajów UE przyjęło nadzwyczajne środki w celu zaradzenia kryzysowi w związku z koronawirusem. Ważne jest, by nie były one wprowadzane kosztem podstawowych zasad i wartości określonych w traktatach – oświadczyła szefowa KE Ursula von der Leyen… więcej

KE: środki nadzwyczajne tak, ale nie kosztem traktatów UE


Orban: Nie ma ważniejszego zadania niż ratowanie życia ludzi

Premier Węgier Viktor Orban w piątek zarzucił swoim krytykom w instytucjach UE, że „wymądrzają się zamiast ratować ludzkie życie”. Na antenie Radia Kossuth oświadczył też, że jego przeciwnicy wysuwają fałszywe zarzuty.

„Nie ma ważniejszego zadania niż ratowanie życia ludzi. Do tego potrzeba solidarności i współpracy. Im lepiej współpracujemy, tym więcej istnień ludzkich zdołamy uratować. Tam co innego jest w modzie. Siedzą w Brukseli w bańce mydlanej i wymądrzają się zamiast ratować życie”

– oświadczył Orban.

Podkreślił, że zarzuty kierowane pod adresem rządu Węgier są nieprawdziwe.

„Wczoraj, przedwczoraj złożyliśmy 16 projektów ustaw. (…) Węgierski parlament pracuje pełną parą. Tak więc nasi przeciwnicy – a w tej sytuacji mogę spokojnie powiedzieć, że nasi wrogowie – operują fałszywymi twierdzeniami”

– zaznaczył premier.

Dodał, że jeśli się przyjrzeć kompetencjom przyznanym węgierskiemu rządowi i jemu osobiście w stanie zagrożenia w związku z pandemią koronawirusa, to ich zakres i ciężar jest mniej więcej taki, jak kompetencje prezydenta Francji w czasie pokoju.

„Jest zupełnie oczywiste, że chodzi o atak polityczny. Prawda jest taka, że to jest siatka (…) Węgry mają przeciwników, są tacy, co ostrzą na tej kraj zęby, chcieliby nas pozbawić źródeł siły. Na czele tej siatki stoi George Soros, jego ludzie są w Brukseli na tych stanowiskach, z których dosięga nas teraz krytyka”

– oznajmił Orban.

Koronawirus na Węgrzech. Plan obrony gospodarki

Plan obrony gospodarki przed skutkami epidemii koronawirusa ogłosił w poniedziałek premier Węgier Viktor Orban, zapowiadając, że w zmienionym budżecie na 2020 r. deficyt wzrośnie z 1 do 2,7 proc. Jego przemówienie transmitowano w telewizji.

„Musimy walczyć jednocześnie z epidemią i jej skutkami gospodarczymi, ratować ludzkie życie i troszczyć się o przyszłość. Musimy podjąć kroki gospodarcze, które pomogą nam przebrnąć przez trudny okres. Dlatego opracowaliśmy plan obrony gospodarki. Celem jest utworzenie tylu miejsc pracy, ile zniszczył wirus”

– oznajmił Orban.

Premier powiedział, że program zostanie przeprowadzony w trzech etapach, a jego wartość wyniesie w sumie 18-20 proc. PKB.

Pierwszy etap, obejmujący m.in. odroczenie najbardziej poszkodowanym firmom spłaty podatku od małych przedsiębiorstw, ogłoszono 23 marca. Drugi etap programu ma zostać uruchomiony jeszcze w poniedziałek i będzie się składał z pięciu elementów – oznajmił Orban.

W celu utrzymania miejsc pracy rząd jest gotów „przejąć od pracodawców część kosztów wynagrodzenia” w razie skróconego czasu pracy.

Tworzenie miejsc pracy zostanie wsparte inwestycjami o wartości około 450 mld ft (1,2 mld euro), zaś dla węgierskich przedsiębiorstw przewidziano subsydiowane kredyty wartości 2 bln ft (5,5 mld euro). Od przyszłego roku stopniowo przywrócona zostanie też 13. emerytura.

Częścią programu będzie też wsparcie odrodzenia branż, które najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii, w tym turystyki, przemysłu spożywczego, rolnictwa, przemysłu budowlanego, logistyki, transportu i przemysłu filmowego.

Na Węgrzech stwierdzono dotąd 744 przypadki zarażenia koronawirusem. 38 osób zmarło, a 67 uznano za wyleczone.

 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku