°C

Rząd: Sprowadzono kilkadziesiąt milionów maseczek, rękawic, kombinezonów.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski (na ekranie telewizora) podczas konferencji prasowej, 4 bm. odbywającej się bez stacjonarnego udziału mediów.
 

W ostatnich 10 dniach zostało zakupionych 30 mln maseczek medycznych, 28 mln masek z filtrami Hepa, 17,5 mln kompletów rękawic jednorazowych, ponad 1,5 mln kombinezonów ochronnych, blisko 2 mln gogli - poinformował w sobotę szef KPRM Michał Dworczyk.

Szef KPRM poinformował również, że zostało zakupionych 300 tys. testów. Zarówno Dworczyk, jak i minister zdrowia Łukasz Szumowski apelowali podczas sobotniej konferencji o pozostanie w domach podczas Wielkanocy. Minister zdrowia ocenił, że nic nie wskazuje na to, że epidemia wygaśnie w najbliższych tygodniach. Poinformował, że w najbliższym tygodniu przedstawi kolejne rekomendacje ws. ewentualnych obostrzeń dla obywateli, które miałyby obowiązywać po świętach.

Dworczyk podkreślił, że kwestia zaopatrzenia personelu medycznego i służb w środki ochrony osobistej to wyzwanie, z którym mierzy się dziś cały świat. W tym kontekście zaznaczył, że zgodnie z zaleceniem premiera od 10 dni prowadzona jest intensywna akcja uzupełniania asortymentu, środków ochrony osobistej, które zostały zakontraktowane z Chin oraz innych państw produkujących zamówiony sprzęt.

Zaznaczył, że sprzęt i środki ochrony trafiają już do placówek służby zdrowia. „30 mln maseczek medycznych, 28 mln masek z filtrami Hepa, 17,5 mln kompletów rękawic jednorazowych, ponad 1,5 mln kombinezonów ochronnych, blisko 2 mln gogli – to tylko zakupy, kontraktacje z ostatnich 10 dni” – poinformował szef KPRM. Podkreślił, że są również realizowane zamówienia z poszczególnych samorządów, które chcą uzupełnić swoje zapasy.

„Zostało zakupionych 300 tys. testów, to są oczywiście kolejne testy, łącznie ich w tej chwili mamy około chyba 400 tys.” – poinformował szef KPRM. Dodał, że za pośrednictwem Agencji Rozwoju Przemysłu w różnych firmach zarówno publicznych i prywatnych są w tej chwili stawiane linie produkcyjne m.in. maseczek medycznych, które będą trafiały do szpitali. „W czerwcu te moce produkcyjne powinny już być na poziomie 100 mln sztuk miesięcznie” – dodał szef KRPM.

Dworczyk zaznaczył w tym kontekście, że w ostatnich kilkunastu latach linie produkcyjne środków ochronnych z całego świata zostały przeniesione głównie do Chin. „Stąd zakup całych linii maszyn do produkcji tego asortymentu medycznego, uruchamianie w poszczególnych spółkach tak, byśmy mieli podstawowe potrzeby w tym zakresie zapewnione” – powiedział minister.

„Równolegle Agencja Rezerw Przemysłu stworzyła sześć grup produkcyjnych zrzeszających ponad 100 szwalni. I dzięki temu już w kwietniu taki miesięczny wolumen masek niemedycznych, czyli dla każdego obywatela, czyli osób, które nie stykają się na tym pierwszym froncie z osobami zarażonymi, czy pacjentami – to będzie 40 mln sztuk” – podał szef KPRM.

Minister Szumowski odniósł się do unijnego przetargu na materiały ochronne i sprzęt medyczny. Poinformował, że do dziś nie ma umów między kontrahentami, ani terminów dostaw. Podkreślił, że przed sprowadzaniem materiałów z Chin był on rozdysponowany z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych.

Szumowski poinformował, że w zeszłym tygodniu wydano z magazynów 7 mln 240 tys. maseczek, 2 mln 690 tys. rękawiczek, 400 tys. litrów płynu do dezynfekcji, 500 tys. masek z filtrem Hepa. Dodał, że zakupiono też 1000 respiratorów, z których 165 jest już w Polsce.

Według szefa MZ, sprzęt został dostarczony do 19 szpitali jednoimiennych, 80 szpitali z oddziałami zakaźnymi oraz 500 pozostałych szpitali, ponad 1500 zespołów ratownictwa medycznego, ponad 9 tys. praktyk lekarzy, prawie 14 tys. aptek oraz laboratoriów, posterunków Straży Granicznej i policji.

„Mamy taki etap epidemii, że niedługo prawdopodobnie będziemy prosili, żeby cały personel medyczny nosił na stałe maseczki w pracy” – mówił. Podkreślił, że należy chronić wszystkich medyków w pierwszej kolejności.

Szumowski poinformował również, że obecnie wykonuje się ok. 6 tys. testów na dobę, a w samych laboratoriach jest ok. 150 tys. testów, a kolejne 500 tys. jest już zakontraktowanych, co daje łącznie blisko 800 tys. zakontraktowanych testów genetycznych. „Chcemy, żeby jak najszybciej, jak najwięcej testować. Medycy mają szybką ścieżkę testowania” – zapewnił.

Poinformował również, że w sobotę zostało wydane zarządzenie, zgodnie z którym wszystkie szpitale w Polsce będą miały sfinansowane ze środków NFZ wykonywanie testów pacjentów i pracowników.

Minister zdrowia ocenił, że w najbliższych dniach liczba zachorowań będzie rosnąć i „nic nie wskazuje na to, żeby epidemia miała wygasnąć w najbliższych tygodniach”.

Jak podkreślił, w każdym tygodniu treść rozporządzeń dotyczących zaleceń i obostrzeń dla obywateli będzie dostosowywana do bieżącej sytuacji. „Wiemy, że zbliżają się święta Wielkiej Nocy i też będziemy musieli tutaj przeanalizować i zareagować na tę wyjątkową sytuację” – mówił.

Zarówno minister zdrowia, jak i szef KPRM apelowali, aby w Wielkanoc pozostać w domu i maksymalnie ograniczyć przemieszczanie się. „Rekomendacja jest jednoznaczna, aby w te święta zrezygnować z podróży, aby w te święta pozostać w domach” – mówił Dworczyk.

Podobny apel wystosował minister zdrowia. „To są święta nowego życia i oby takie były i postarajmy się, żeby były symbolem życia, a nie epidemii, która może zdziesiątkować nas, jeżeli zintensyfikujemy nasze kontakty międzyludzkie” – podkreślił Szumowski

Pytany o ewentualne nowe obostrzenia, które mają zostać wprowadzone po świętach, odpowiedział, że swoje rekomendacje przedstawi w tym tygodniu premierowi.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku