°C

Zmiany na granicy. Kogo nie obejmie kwarantanna?

fot. Kamil Hypki
 

Od północy z 26 na 27 marca wszystkie osoby przekraczające granice państwową są objęte obowiązkową 14-dniową kwarantanną. Lubuski Urząd Wojewódzki przekazuje informacje dotyczące zwolnień z tego obowiązku. Podaje również numery infolinii.

Z obowiązku kwarantanny zwolnieni są:

  • kierowcy wykonujący przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego (w tym międzynarodowego transportu kombinowanego).
  • kierowcy wykonujący przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego (w tym międzynarodowego transportu kombinowanego) powracający innymi środkami transportu w celu odbycia odpoczynku.
  • kierowcy wykonujący przewóz drogowy pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony w transporcie drogowym rzeczy oraz niezarobkowym przewozie drogowym rzeczy.

Powyższe zwolnienie obejmuje również kierowców innych środków transportu (busów), którymi przewożeni są kierowcy zawodowi udający się na odpoczynek do Polski, wykonywany przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej w zakresie przewozu drogowego w ramach międzynarodowego transportu drogowego (w tym międzynarodowego transportu kombinowanego).

Dotyczy to również kierowców zatrudnionych u przedsiębiorcy zagranicznego. Apelujemy, aby podczas przewożenia kierowców busami na odpoczynek, w pojeździe zachowane zostały odległości pozwalające na zachowanie odpowiednich warunków higienicznych.

Dokumenty potrzebne do przekroczenia granicy. Kierowcy wracający z zagranicy innymi środkami transportu niż pojazd, którym jest wykonywany transport drogowy, powinni okazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej:

● krajowe lub wspólnotowe prawo jazdy z wpisem – kodem 95, który potwierdza uzyskanie świadectwa kwalifikacji zawodowej kierowcy,

● świadectwo kierowcy, w sytuacji kierowcy niebędącego obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, zatrudnionego przez przedsiębiorcę mającego siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W przypadku pytań prosimy o kontaktowanie się z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego: pod numerami telefonu 95 785 13 00 lub 95 785 13 26 lub wysyłając maila na adres: koronawirus@lubuskie.uw.gov.pl.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku