°C

Ptasia grypa pod Krzeszycami

Fot: PAP\Lech Muszyński
 

Na fermie indyków w Muszkowie niedaleko Krzeszyc rozpoczęła się akcja utylizacji zarażonego drobiu. Wczoraj potwierdzono tu pierwsze w tym roku w regionie ognisko ptasiej grypy.

„Wszystkie ptaki zostaną uśpione i poddane utylizacji. Wprowadzone zostaną również obostrzenia i procedury związane z wystąpieniem choroby” – zapowiedziała Zofia Batorczak, wojewódzki lekarz weterynarii.

Właściciel gospodarstwa zgłosił inspekcji weterynaryjnej masowe padnięcia swoich indyków. Chodziło o około 600 ptaków. Pobrane od nich próbki wysłano do referencyjnego laboratorium ds. grypy ptaków, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

„Wczoraj otrzymaliśmy wyniki badań potwierdzające wystąpienie u indyków wirusa ptasiej grypy typu H5N8. Niebawem rozpocznie się utylizacja indyków, a wojewoda lubuski wyda rozporządzenie wytyczające obszar zapowietrzony – okręg o promieniu 3 km od ogniska choroby i zagrożony – co najmniej 10 km od ogniska” – powiedziała Batorczak.

Ptasia grypa to choroba wirusowa, stwarzająca zagrożenie przede wszystkim dla ptaków – zarówno dzikich, wolnożyjących, jak i dla drobiu hodowanego przez ludzi. Pod pojęciem ptasiej grypy kryją się różne podtypy wirusów różniące się zjadliwością i zakaźnością. Wirus H5N8 należy do szczepów zjadliwych dla ptaków, ale niestwarzających zagrożenia dla człowieka.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku