°C

Ognisko ptasiej grypy koło Krzeszyc

foto: pixabay
 

Na fermie drobiu w gminie Krzeszyce wykryto pierwsze w tym roku w woj. lubuskim i 31. w kraju ognisko ptasiej grypy. W gospodarstwie utrzymywanych jest ok. 94 tys. 12-13-tygodniowych indyków - poinformowała Lubuski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Zofia Batorczak.

„Wszystkie ptaki zostaną uśpione i poddane utylizacji. Wprowadzone zostaną również obostrzenia i procedury związane z wystąpieniem choroby” – zapowiedziała Batorczak.

Właściciel gospodarstwa zgłosił inspekcji weterynaryjnej masowe padnięcia swoich indyków. Chodziło o około 600 ptaków. Pobrane od nich próbki wysłano do referencyjnego laboratorium ds. grypy ptaków, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

„Dzisiaj otrzymaliśmy wyniki badań potwierdzające wystąpienie u indyków wirusa ptasiej grypy typu H5N8. Niebawem rozpocznie się utylizacja indyków, a wojewoda lubuski wyda rozporządzenie wytyczające obszar zapowietrzony – okręg o promieniu 3 km od ogniska choroby i zagrożony – co najmniej 10 km od ogniska” – powiedziała Batorczak.

Jak przekazał wójt gminy Krzeszyce Stanisław Peczkajtis, ognisko choroby zostało wykryte na fermie indyków we wsi Muszkowo.

Ptasia grypa to choroba wirusowa, stwarzająca zagrożenie przede wszystkim dla ptaków – zarówno dzikich, wolnożyjących, jak i dla drobiu hodowanego przez ludzi. Pod pojęciem ptasiej grypy kryją się różne podtypy wirusów różniące się zjadliwością i zakaźnością. Wirus H5N8 należy do szczepów zjadliwych dla ptaków, ale niestwarzających zagrożenia dla człowieka.

W związku z wykryciem ogniska choroby, hodowcom drobiu w woj. lubuskim zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie wymaganych zasad bioasekuracji minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków. Chodzi m.in. o zabezpieczenie paszy przed dostępem dzikich zwierząt, nie karmienie oraz nie pojenie drobiu na zewnątrz budynków, w których zwierzęta są utrzymywane oraz stosowanie odzieży i obuwia ochronnego w gospodarstwie oraz oddzielnych do obsługi oraz stosownie dezynfekcji.

Hodowcy powinni również informować odpowiednie instytucje o podejrzeniach wystąpienia choroby zakaźnej drobiu w ich fermach, a także unikać kontaktu z dzikimi ptakami; nie wolno dotykać znalezionych zwłok padłych ptaków – o takich przypadkach należy również niezwłocznie informować służby weterynaryjne.


- - - OGŁOSZENIE REDAKCJI - - -


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku