°C

Starostwo broni inspektor: Nie dyskwalifikujmy jej kompetencji

Jadwiga Caban-Korbas
 

Starosta Słubic Leszek Bajon (PO) spotka się z inspektor Jadwigą Caban-Korbas w związku z jej wypowiedziami podczas środowego sztabu kryzysowego - przekazał rzecznik prasowy starostwa, Wojciech Obremski.

Zastrzegł jednak, że podejmowanie pochopnych decyzji w obecnej sytuacji byłoby nie na miejscu, gdyż wypowiedzi nie dyskwalifikują jej kompetencji.

W związku z potwierdzeniem pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w województwie lubuskim w środę w słubickim starostwie zebrał się sztab kryzysowy, podczas którego głos zabrała Państwowa Powiatowa Inspektor Sanitarna. Media obiegło nagranie opublikowane przez koscierzyna24.info na Facebooku.

Caban-Korbas na posiedzeniu sztabu opowiadała m.in. o relacjach rodzinnych chorego. Mówiąc o tym, że próbowała uzyskać dane dotyczące pacjenta, powiedziała, że na tyle poczuł się lepiej, „że już się odgrażał”. O Cybince, w której mieszka chory, powiedziała, że „podobno wygląda, jakby ją korniki zżarły”.

„Wypowiedzi nie dyskwalifikują szerokich kompetencji doświadczonego pracownika, który kieruje Powiatową Stacją Sanitarno–Epidemiologiczną w Słubicach prawie od 30 lat”

– poinformował w czwartek Obremski. Jak dodał, w związku z tą sytuacją starosta wraz z zarządem powiatu mają się spotkać z inspektor Jadwigą Caban-Korbas i przeprowadzić z nią rozmowę.

„Ale podejmowanie jakichkolwiek pochopnych decyzji kadrowych pod presją oraz w okolicznościach, w jakich znalazł się powiat słubicki w związku z pojawieniem się koronawirusa, byłoby nie na miejscu” – wskazał rzecznik w stanowisku starostwa.

Do sprawy odniósł się również w czwartek Generalny Inspektorat Sanitarny. „Zachowanie Państwowej Powiatowej Inspektor Sanitarnej w Słubicach Jadwigi Caban-Korbas jest nieakceptowalne.

Oświadczenie w tej sprawie wydał także Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wielkopolskim. Jak czytamy w dokumencie, szefowa instytucji Dorota Konaszczuk przeprasza pacjenta i jego rodzinę za zachowanie Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słubicach, którego wypowiedź ingeruje w prywatność pacjenta i jego rodziny.

W oświadczeniu czytamy także, że zarówno powołanie jak i odwołanie powiatowego inspektora leży w gestii starosty.

Caban-Korbas apelowała o spokój i wyjaśniała, czym jest koronawirus. Inspektor zalecała:

„Nie całujcie się z nikim, kto wykazuje objawy infekcyjne i nie jest mężem. A nawet może z mężem też nie, bo po co chłopa tam zarazić w razie. Nie plujemy na ulicy. Wiecie państwo dlaczego? Wirus lubi człowieka, on wcale nie chce siedzieć na powierzchniach, które nie są ludzkie. Nie ma tam się czym paść. Ale w tej galaretowatej plwocinie może kilka godzin przetrwać”.

Opublikowane nagranie kończy fragment, na którym inspektor śpiewa: „Jak się masz, kochanie, jak się masz”.

Koronawirus w Słubicach

Koronawirus w Polsce.Pierwsze uderzenie.Fragmenty wystąpienia szefowej słubickiego Sanepidu 😀Najlepsze na końcu…4:36Źródło: HTS SłubiceCała konferencja tutaj: https://www.facebook.com/hts.slubice/videos/897074950726873/

Opublikowany przez koscierzyna24.info Środa, 4 marca 2020

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku