°C

Gorzowianin Seweryn Stuła zwycięzcą Zimowego Spływu Obrą

Fot. Urząd Miejski Skwierzyna

43 miłośników zimowego nurkowania, w tym sześć kobiet wzięło udział w sobotę w 16. edycji Ogólnopolskiego Zimowego Spływu Obrą o tytuł „Oberstronga”. Najszybciej siedem kilometrów z nurtem rzeki przepłynął Seweryn Stuła z Gorzowa Wielkopolskiego.

Jak poinformował prezes Nadobrzańskiego Klubu Płetwonurków Obra ze Skwierzyny Lucjan Wąsowicz, pokonanie dystansu zajęło mu godzinę i siedem minut.

Uczestnicy ubrani w pianki wchodzili do rzeki w pobliżu leśniczówki w Starym Dworku i płynęli Obrą do mostu w Skwierzynie.

„Do czterech razy sztuka. Tyle raz brałem udział w tym spływie i po raz pierwszy udało mi się wygrać tę rywalizację. Jak co roku płynęło mi się bardzo dobrze, chociaż trzeba było uważać, gdyż przeszkód było całkiem sporo – leżących w wodzie drzew czy konarów. Sama temperatura wody nie miała dla mnie znaczenia. Takie wyzwanie daje mi adrenalinę i satysfakcję, to zupełnie coś innego niż w sezonie letnim”

– powiedział Stuła. Zwycięzca tegorocznego spływu z zawodu jest menedżerem.

Jak mówi Wąsowicz, w tym roku zadania nie ułatwiał niski poziom wody, a ta miała temperaturę około czterech stopni Celsjusza. Tradycyjnie trasa była zabezpieczana przez ratowników w łodziach i na brzegu.

Każdy, kto dopłynął do mety, otrzymywał certyfikat „Oberstronga” potwierdzający dokonanie tego wyczynu, gdyż – jak podkreślają organizatorzy – w tej imprezie najważniejsza nie jest sama rywalizacja z innymi, lecz pokonanie własnych słabości.

Tradycyjnie zwieńczeniem spływu jest uroczyste wręczenie nagród, a potem wspólna biesiada.

Organizatorem „Oberstronga” jest Nadobrzański Klub Płetwonurków Obra ze Skwierzyny zajmujący się popularyzacją nurkowania i ochrony środowiska. Oprócz organizacji zawodów, imprez i szkoleń jego członkowie cyklicznie przeprowadzają akcje sprzątania jezior i rzek na terenie powiatu międzyrzeckiego.

Obra jest rzeką o dość silnym nurcie, z wieloma naturalnymi przeszkodami. Idealnie nadaje się do spływów kajakowych. Jej źródła znajdują się na Wysoczyźnie Kaliskiej, na południe od Jarocina (Wielkopolska), a łączna długość rzeki to ok. 250 km. Swój bieg kończy ona w Skwierzynie, gdzie wpada do Warty.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku