°C

W MZL wkrótce wystawa „Z biegiem rzeki. Dzieje Żydów nad Odrą”

Fot. Facebook/MZL, Z biegiem rzeki. Dzieje Żydów nad Odrą
 

W środę w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze odbędzie się wernisaż polsko-niemieckiej wystawy pt. "Z biegiem rzeki. Dzieje Żydów nad Odrą". Współorganizatorem wydarzenia jest Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej w Poczdamie.

Jak poinformowała rzeczniczka zielonogórskiego muzeum Alicja Błażyńska, wystawa jest poświęcona wybranym aspektom historii Żydów po obu stronach Odry.

„Jest ona zaproszeniem do refleksji i dialogu między dawnymi i obecnymi mieszkańcami regionu oraz do odkrywania polsko-niemiecko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego tych ziem”

– dodała Błażyńska.

Na ekspozycji znajdzie się blisko 20 plansz obrazujących różnorodne przejawy życia społecznego i kulturalnego, a także tego jak Żydzi byli postrzegani i jak wrastali w społeczność nadodrzańską. Dodatkowo wystawę wzbogacą oryginalne obiekty kultury materialnej, będące przejawem ich odrębności religijnej: macewy, tora, talerze sederowe, jad, świeczniki czy teflin.

Jak wskazali organizatorzy wystawy, tereny nadodrzańskie, zmieniające przez wieki swoją przynależność państwową, były od zawsze obszarem pogranicza. Tutaj spotykała się również kultura Żydów niemieckich z kulturą Żydów polskich.

Tej różnorodności kulturowej nad Odrą, Obrą i Wartą zagrażać zaczęła w XIX w. narastająca fala nacjonalizmu i antysemityzmu, a ostatecznie zniszczył ją nazizm.

Po II wojnie światowej granica między Polską a Niemcami została wyznaczona na Odrze i Nysie Łużyckiej. Po wysiedleniu niemieckiej ludności ziemie te stały się nową ojczyzną dla Polaków. Po wojnie na Dolnym Śląsku i Pomorzu osiedliły się początkowo dziesiątki tysięcy polskich Żydów ocalałych z Holokaustu, ale większość z nich opuściła te tereny do końca lat 60. XX wieku.

Z biegiem czasu tysiącletnia obecność Żydów nad Odrą popadła w zapomnienie, a jej ślady zacierały się lub zostały zniszczone. Wystawa próbuje ocalić od zapomnienia i przypomnieć te ślady.

Otwarcie wystawy nastąpi w środę (4 marca br.), o godz. 17. Wzbogaci je wykład dyr. Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej Andrzeja Kirmiela pt. „Żydowskie ślady na Środkowym Nadodrzu” oraz degustacja kulinariów żydowskich. Ekspozycja będzie czynna do 26 kwietnia br.

Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.


- - - OGŁOSZENIE REDAKCJI - - -


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku