°C

System kształcenia zawodowego w Polsce i w Niemczech

fot. Zbigniew Bodnar
 

Różnice w kształceniu zawodowym między system nauki w Polsce i w Niemczech, były przedmiotem konferencji organizowanych przez biuro Euroregionu Pro Europa Viadrina.

Zdaniem Aleksandry Ziomko-Żmudy, pracującej od wielu lat we Frankfurcie nad Odrą i szkolącej uczniów zawodu, system niemiecki jest najlepszy:

Szkolenie branżowe w Niemczech nastawione jest przede wszystkim na praktyki u pracodawcy. Powoduje to, że taki uczeń po skończeniu praktyk jest bardzo dobrym fachowcem – dodaje Aleksandra Ziomko-Żmuda:

Polski system kształcenia zawodowego to przede wszystkim nauka teorii w szkołach. Praktyk zawodowych jest zdecydowanie mniej, ale to się zmienia na lepsze – dodaje Aleksandra Ziomko-Żmuda.


- - - OGŁOSZENIE REDAKCJI - - -


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku