°C

Przeżywaj historię, mów z humorem. Tak trafisz do dziecka

Fot. Pixabay
 

Historia. Daty, bitwy, nazwiska, regułki? To droga, by zniechęcić dzieci do przedmiotu. Jak uczyć, by zarazić historyczną pasją, mówi Wojciech Kalwat, autor podręczników.

Wojciech Kalwat to historyk, pracownik Muzeum Historii Polski, dziennikarz, w tym redaktor magazynu „Mówią wieki”, ale też były nauczyciel. Anegdoty, szczypta humoru i niekonwencjonalne spojrzenie na omawiane wydarzenia, np. przybliżenie tematu przez muzykę z danego okresu, choćby słuchanie ścieżki dźwiękowej z filmów o wojnie w Wietnamie, to też sposób na przyciągnięcie uwagi ucznia.

Wojciech Kalwat podkreśla, że to praca różnymi metodami, tak by uczeń mógł się przenieść w czasie, by wciągnąć go do prawdziwego przeżywania:

Tymczasem na polskich uczelniach coraz mniej chętnych do studiowania historii. Jak mówi Wojciech Kalwat, z jednej strony ma na to wpływ demografia, z drugiej – zawód nauczyciela przestał być atrakcyjny, głównie finansowo.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku