°C

Policyjne „ARCHIWUM X”. Powrót do sprawy zbrodni sprzed 21 lat

Fot. TVP
 

Policjanci lubuskiego „Archiwum X” wracają do sprawy zabójstwa, do którego doszło we wrześniu 1999 roku w Żaganiu. Zamordowany został wówczas 43-letni mężczyzna. Prowadzone śledztwo nie doprowadziło do zebrania dostatecznego materiału dowodowego, który mógł wówczas pozwolić na wniesienie aktu oskarżenia wobec konkretnych osób.

Współczesny rozwój kryminalistyki, nowe metody laboratoryjne badania śladów biologicznych mogą sprawić, że krąg podejrzewanych o zabójstwo znacznie się zawęzi. O sprawie przypomniał nadkom. Marcin Maludy, Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp. w ostatnim odcinku Magazynu Kryminalnego 997.

1 października 1999 roku w Żaganiu, w okolicach jednego z osiedli mieszkaniowych znaleziono zwłoki 43-letniego mieszkańca Żagania. Dzień wcześniej mężczyzna uczestniczył w mocno zakrapianej imprezie. Opuszczając miejsce alkoholowej biesiady zauważył na klatce schodową kobietę, z którą zaczął rozmawiać. W trakcie rozmowy zaprosił ją, aby napić się razem wódki na tzw. „betonach” – miejscu, w którym w tamtych czasach spożywano alkohol. Kobieta przystała na tę propozycję i poszła ze mężczyzną we wskazane miejsce.

W czasie spotkania mężczyzna stał się natarczywy wobec kobiety i miało dojść między nimi do szamotaniny. Kobieta w końcu uwolniła się od niego i pobiegła do swojego domu. Następnego dnia 43-latek został znaleziony martwy.

Podczas oględzin miejsca odnalezienia zwłok 43-latka zabezpieczono liczne ślady kryminalistyczne, w tym ślady biologiczne. Do badań zabezpieczono także narzędzie zbrodni, którym był kawałek kołka, którym sprawca bądź sprawcy zaatakowali ofiarę. Pomimo przesłuchań wielu świadków, nie udało się wówczas ustalić sprawcy mordu.

Ślady, w tym biologiczne, które zabezpieczono przed 21 laty na miejscu przestępstwa są poddawane obecnie ponownym badaniom. Kryminalni nie wykluczają także ponownych badań wariograficznych i liczą, że tym po 21 latach od makabrycznej zbrodni uda się zgromadzić materiał, wystarczający do identyfikacji sprawcy i postawienia zarzutów.

Sprawa zabójstwa 43-letniego mieszkańca Żagania była jednym z tematów Magazynu Kryminalnego 997, wyemitowanego 20 lutego w TVP1.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku