°C

O generale Maczku i jego żołnierzach w Żaganiu

Fot. Rafał Mniedło/11LDKP
 

Film o generale Stanisławie Maczku i drugi, o Marianie Walentynowiczu, prekursorze komiksu, autorze Koziołka Matołka i korespondencie wojennym 1 Polskiej Dywizji Pancernej gen. Maczka miała okazję obejrzeć żagańska publiczność oraz żołnierze, również amerykańscy.

Żagań, nazywany Pancerną Stolicą Polski, kultywuje pamięć o gen. Maczku, jego imieniem nazwano plac, szkołę, w pobliskim Świętoszowie stacjonuje 10 Brygada Kawalerii Pancernej im. gen. Maczka.

Filip Kowalik ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. gen. Maczka dużo wie o dowódcy 1 Polskiej Dywizji Pancernej, ale film obejrzał z zainteresowaniem:

Filmy „Marian na wojnie” i „Niepokonany. Opowieść o gen. Maczku” to szerszy projekt Muzeum Historii Polski mający na celu przybliżenie postaci generała i jego dywizji. Obejmuje również wystawę multimedialną, publikacje, a także ścianę multimedialną w Bredzie, gdzie powstaje Muzeum pamięci gen. Maczka.

Tak o projekcie mówi Wojciech Kalwat z Muzeum Historii Polski:

Inicjatorem pokazów w Żaganiu i Świętoszowie był kustosz Izby Pamięci Czarnej Dywizji Waldemar Kotula. Pokazy odbyły się pod patronatem władz miasta, dowództwa 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej i Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków.


- - - OGŁOSZENIE REDAKCJI - - -


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku