°C

Przed wyjazdem za granicę warto sprawdzić, czy to bezpieczne

Fot. Pixabay
 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w związku koronawirusem zaleca, aby przed decyzją o wyjeździe za granicę upewnić się, że planowane miejsce pobytu jest bezpieczne. Można to zrobić, zapoznając się m.in. z komunikatami MSZ i GIS.

Resort zapewnił we wtorkowej informacji, że nieustannie monitoruje rozwój epidemii poza granicami Polski za pośrednictwem sieci placówek dyplomatycznych, współpracując przy tym z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i z Ministerstwem Zdrowia.

MSZ deklaruje, że „gwałtowny rozwój epidemii koronawirusa wiąże się ze szczególnie wytężonymi działaniami wszystkich instytucji państwowych zapewniających bezpieczeństwo obywateli RP”. Resort zaleca, aby przed decyzją o wyjeździe zagranicznym zapoznać się z komunikatami MSZ i GIS i z informacją na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Sanepid – mając na względzie sytuacje epidemiologiczną – odradza podróże do Chin, Iranu, Japonii, Korei Południowej, Singapuru, Tajlandii, Tajwanu, Wietnamu, a także do północnej części Włoch.

MSZ zachęca wszystkich wyjeżdżających do rejestracji w systemie Odyseusz, który pozwala na sprawny kontakt w wypadku sytuacji kryzysowej.

„Niezależnie od miejsca pobytu, na obecnym etapie zagrożenia wirusem, najważniejsze jest świadome kontrolowanie swojego stanu zdrowia i zgłaszanie się do odpowiednich służb, jeśli pojawią się niepokojące sygnały”

– podkreśla MSZ.

Ministerstwo przypomina, że jeżeli w ostatnich 14 dniach ktoś był w Chinach lub w innych krajach, gdzie wystąpiły liczne zachorowania, albo miał kontakt z osobą, która je odwiedziła, i zaobserwował u siebie objawy takie, jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to powinien zgłosić się telefonicznie do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych. Jeśli ktoś obawia się, że mógł się zarazić koronawirusem, może również skorzystać z linii alarmowej najbliższej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Na specjalnej stronie MSZ znaleźć można bieżące informacje dla podróżujących przygotowane przez polskie placówki dyplomatyczne we współpracy z MSZ. Jak twierdzą przedstawiciele ministerstwa, dokładają oni wszelkich starań, aby zgromadzone dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jak jednocześnie podkreślają, informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, a MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania polskim obywatelom wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

Naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa stworzyli mapę przedstawiającą wizualizację codziennie zgłaszanych przypadków zachorowań spowodowanych koronawirusem. Eksperci czerpią dane pochodzące z różnych źródeł: WHO, Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) czy Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku