°C

Wnioski w programie „Czyste Powietrze” będą uproszczone

Program Czyste Powietrze
 

Program "Czyste Powietrze" będzie bardziej przyjazny dla beneficjentów; wnioski o dotację będą prostsze i będzie je można składać on-line na dedykowanej stronie na portalu gov.pl - poinformował minister klimatu Michał Kurtyka. Dodał, że "nowa" wersja programu ma zostać przedstawiona do końca marca.

Program antysmogowy "Czyste Powietrze" ruszył we wrześniu 2018 roku. Można w nim się ubiegać o dotację na termomodernizację domów jednorodzinnych i wymianę źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne.

Minister podkreśla, że program ma już swoją historię i ogromne dokonania.

„Do tej pory złożono 118 tys. wniosków na kwotę przekraczającą 2,4 mld zł. Na początku maja poznamy też skalę wykorzystania przez Polaków antysmogowej ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych, która jako element programu +Czyste Powietrze+ została wprowadzona z początkiem roku podatkowego 2019”

– wskazał.

Resort klimatu zapowiada wprowadzanie zmian w samym wniosku, aby był on bardziej przyjazny dla potencjalnych beneficjentów. Przyspieszyć ma również ich rozpatrywanie przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska.

„Po objęciu ministerstwa przeprowadziliśmy audyt programu. Rozmawiałem z przedstawicielami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, wojewódzkich funduszy, ekspertami i organizacjami pozarządowymi o tym, jak można usprawnić program. Jedną z głównych kwestii, które wymagają poprawy jest według nas zbyt skomplikowany wniosek o dotacje. Chcemy sprawić, by był on bardziej przyjazny dla beneficjentów, łatwiejszy w wypełnieniu”

– powiedział Kurtyka.

Minister klimatu wyjaśnił, że znacząca część wymaganych dokumentów, jakie trzeba było dołączyć do wniosku o dofinansowanie, zostanie teraz zastąpiona oświadczeniami. Ponadto zrezygnowano z konieczności podawania we wniosku informacji technicznych, których uzupełnianie sprawiało wnioskodawcom problemy na etapie jego wypełniania.

„Beneficjenci będą mogli część niezbędnych informacji przekazać za pomocą oświadczeń, które zostaną zweryfikowane w kolejnym etapie. Nie będzie się to odbywało – jak dotychczas – na poziomie wojewódzkich funduszy”

– dodał.

Minister ocenił, że to powinno znacznie skrócić czas rozpatrywania wniosków. Zapowiedział, że „zdecydowanie skrócimy maksymalny czas rozpatrywania wniosków, zwiększona będzie też odpowiedzialność wojewódzkich funduszy” za czas weryfikacji dokumentów składanych przez beneficjentów.

Szef resortu klimatu poinformował ponadto, że nowością będzie również możliwość złożenia wniosku on-line za pośrednictwem portalu gov.pl, tak jak to jest w przypadku programu promocji fotowoltaiki „Mój prąd”. Kolejną nowością będzie możliwość ubiegania się o środki dla już zakończonej termomodernizacji.

„Chcemy dać możliwość ubiegania się o dofinansowanie także w przypadku inwestycji zrealizowanych do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Obecnie nie można rozliczyć inwestycji już zakończonej – trzeba najpierw złożyć wniosek, a dopiero realizować inwestycję (…) Te wszystkie zmiany, uproszczenie i skrócenie wniosków, oświadczenia, możliwość składania wniosków on-line, czy też możliwość rozliczenia inwestycji już realizowanej, powinno zdecydowanie skrócić czas rozpatrywania wniosków, a także znacznie zwiększyć ich liczbę”

– powiedział.

Dodał, że zmiany w programie mają zostać ogłoszone do końca marca.

W ramach programu „Czyste Powietrze” rząd zaplanował wydać na termomodernizację domów jednorodzinnych 103 mld zł w ciągu 10 lat. Od 1 stycznia 2019 roku obowiązuje również termomodernizacyjna ulga podatkowa, dzięki której można maksymalnie odliczyć 53 tys. zł od dochodu.


- - - OGŁOSZENIE REDAKCJI - - -


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku