°C

Manifestacja w obronie reformy sądownictwa

fot. T.Naruszewicz
 

Pod hasłami "Brońmy suwerenności Polski" i "Kasta basta" przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie odbyła się manifestacja w obronie reformy sądownictwa. Organizatorami byli: Komitet "Suwerenni" i działacze klubów "Gazety Polskiej" z kraju i zagranicy.

Zebranych na manifestacji przywitał redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz. Dziennikarz podziękował wszystkim zaangażowanym w obronę reformy sądownictwa, podkreślając że są „prawdziwym społeczeństwem obywatelskim”. „To jest prawdziwy ruch obywatelski, którego nikt nie kupił, nikt nie zastraszył, który tworzył się przez lata” – podkreślił. Jak mówił również Tomasz Sakiewicz, manifestacja pokazuje, „czego chce Polska” – jak dodał, rzeczami tymi są sprawiedliwość, suwerenność i godność.

Podczas manifestacji odczytany został również list poparcia przewodniczącego NSZZ „Solidarność”. Piotr Duda podkreślił w piśmie, że związek zawodowy, któremu przewodniczy, od początku przemian ustrojowych w Polsce domagał się głębokich zmian w systemie sprawiedliwości. Jak napisał związkowiec, w swoim obywatelskim projekcie konstytucji „Solidarność” proponowała między innymi weryfikację i lustracje sędziów, a także dekomunizację środowiska sędziowskiego. „Wnosiliśmy o przywrócenie społecznej kontroli nad sądami i dzisiaj po blisko trzydziestu latach te postulaty nadal są aktualne – nic się nie zmieniło” – pisze Piotr Duda. Podkreśił, że jego zdaniem, zgodnie ze standardami demokratycznego państwa prawa, obywatele muszą mieć kontrolę nad sądownictwem.

Stojący na czele komitetu organizacyjnego manifestacji Adam Borowski, to działacz podziemia i szef warszawskiego klubu „Gazety Polskiej”. Wśród organizatorów w komitecie „Suwerenni” są dziesiątki osób, które zakładały Solidarność, były w KPN-ie , Solidarności Walczącej, reprezentują organizacje poszkodowanych przez sędziów czy przez wymiar sprawiedliwości.


- - - OGŁOSZENIE REDAKCJI - - -


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku