°C

Obchody 1. rocznicy śmierci b. premiera Jana Olszewskiego

Msza święta w pierwszą rocznicę śmierci Premiera Jana Olszewskiego w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Fot. PAP
 

Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, Sejmu, Senatu, rządu oraz Prawa i Sprawiedliwości uczestniczyli w piątkowej mszy świętej w intencji b. premiera Jana Olszewskiego, w pierwszą rocznicę jego śmierci.

Nabożeństwo w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela koncelebrowali bp pomocniczy warszawski dr hab. Michał Janocha, bp senior diecezji drohiczyńskiej dr Antoni Pacyfik Dydycz oraz proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela i dziekan Dekanatu Staromiejskiego w Warszawie ks. Bogdan Bartołd. Kilka godzin wcześniej przedstawiciele KPRM, Sejmu oraz politycy PiS złożyli wieńce i zapalili znicze na grobie b. premiera na Wojskowych Powązkach .

Wśród przedstawicieli władz w nabożeństwie uczestniczyli m.in.: marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki, wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jan Olszewski zmarł w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

Rząd Olszewskiego upadł 4 czerwca 1992 r. w ramach tzw. nocnej zmiany, po zrealizowaniu uchwały lustracyjnej z 28 maja.

„Chciałbym mianowicie, wtedy kiedy ten gmach opuszczę, kiedy skończy się dla mnie ten – nie ukrywam – strasznie dolegliwy czas, kiedy po ulicach mojego miasta mogę się poruszać tylko samochodem albo w towarzystwie torującej mi drogę i chroniącej mnie od kontaktu z ludźmi eskorty, że wtedy, kiedy się to wreszcie skończy – będę mógł wyjść na ulice tego miasta, wyjść i popatrzeć ludziom w oczy. I tego wam – Panie Posłanki i Panowie Posłowie – życzę po tym głosowaniu” – mówił Olszewski w ostatnim przemówieniu przed głosowaniem, w którym odwołano jego rząd.

W latach 1989-1991 i 2005-2006 Olszewski zasiadał w Trybunale Stanu. 9 listopada 2007 r. objął stanowisko szefa komisji weryfikacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych, zastępując na tym stanowisku Antoniego Macierewicza. W wypowiedziach publicznych popierał ujawnienie pełnego raportu z likwidacji WSI.

W ostatnich latach mimo ciężkiej choroby często wypowiadał się publicznie. Oceniał sytuację polityczną oraz politykę historyczną prowadzoną przez Polskę. Za jeden z jej najważniejszych elementów uważał ożywienie pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku