°C

75 lat od wyzwolenia Auschwitz- Birkenau. Wspomnienia więźniów

 

Złożeniem kwiatów przed Ścianą Śmierci przy Bloku 11 w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady KL Auschwitz-Birkenau, rozpoczną się dziś uroczystości 75. rocznicy jego wyzwolenia przez Armię Czerwoną. W jej przeddzień byli więźniowie spotkali się z dziennikarzami z całego świata i opowiedzieli o tragedii, której doświadczyli.

Była więźniarka Stefania Wernik wspominała, że pobyt w obozie był wyniszczający:

Bogdan Bartnikowski powiedział, że od wspomnień związanych z KL Auschwitz-Birkenau nie da się uwolnić pomimo upływu lat:

Główne uroczystości rozpoczną się o 15:30 – przyjmuje się, że o tej godzinie żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy obozu. W namiocie, który przykrywa Bramę Śmierci, zasiądą delegacje i byli więźniowie. Powita ich prezydent Andrzej Duda.

Profesor Paweł Śpiewak o 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz – Birkenau

Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, prof. Paweł Śpiewak podkreślił, że rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau jest bardzo ważnym wydarzeniem dla społeczności żydowskiej na całym świecie. Dziś na jego terenie odbędą się uroczystości związane z 75. rocznicą wyzwolenia obozu przez Armię Czerwoną.

prof. Śpiewak powiedział, że rocznica przypomina o ludobójstwie, które dokonało się w tym miejscu, ale także wszędzie tam, gdzie instynkt zbrodni przeważył nad rozwagą i refleksją: „Nie można zakończyć tej tragedii słowami .

„Po Holocauście miało miejsce szereg innych akcji ludobójczych, w Kambodży, w Chinach, w Rosji Sowieckiej. Tendencja czy skłonność do zabijania, masowego zabijania ludzi jest czymś silniejszym niż jakiekolwiek obietnice polityków”

– powiedział profesor Paweł Śpiewak.

W uroczystościach upamiętniających 75 rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau wezmą udział przedstawiciele między innymi Polski, Izraela, Niemiec, Stanów Zjednoczonych oraz Ukrainy, łącznie około 50 delegacji.

Główne uroczystości rozpoczną się o 15:30 – przyjmuje się, że o tej godzinie żołnierze Armii Czerwonej otwarli bramy obozu. W namiocie, który przykrywa Bramę Śmierci, zasiądą byli więźniowie oraz delegacje. Powita ich prezydent Andrzej Duda.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku