°C

76.rocznica zagłady w Hucie Pieniackiej

fot. Stowarzyszenie Huta Pieniacka.
 

Trwają przygotowania do obchodów 76. rocznicy zagłady mieszkańców Huty Pieniackiej na Ukrainie przez oddziały SS Galizien i ukraińskich nacjonalistów 28 lutego 1944 roku. W sobotę, 22 lutego, w katedrze lwowskiej odprawiona zostanie msza święta ekumeniczna. Natomiast nazajutrz, w miejscu tego strasznego mordu, odbędą się główne uroczystości. Wśród polskiej delegacji, liczącej około 50 osób, będą mieszkańcy powiatu wschowskiego oraz przedstawiciele Rządu i władz województwa lubuskiego.

– W czasie ostatnich dziesięciu lat uchroniliśmy od zniszczenia cmentarz, gdzie zostali pochowani mieszkańcy tej miejscowości, która już nie istnieje – powiedziała Małgorzata Gośniowska – Kola prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka we Wschowie:

 
 
Szacuje się, że w Hucie Pieniackiej, która leżała w ówczesnym powiecie tarnopolskim, zamordowanych zostało około 1200 osób.
Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku