°C

Zielonogórzanie wyślą puszkę w kosmos!

foto:K.Kaminska
 

Zielonogórscy uczniowie po raz kolejny skonstruują minisatelitę, którą potem będą chcieli wysłać w kosmos. Czteroosobowy zespół licealistów z trzech szkół w Zielonej Górze zakwalifikował się do polskiej edycji prestiżowego europejskiego konkursu CanSat 2020. Uczestniczy w nim 25 zespołów z Polski. Najlepszy z nich będzie reprezentować nasz kraj na zawodach międzynarodowych.

Uczniowie tworzą minisatelitę, która spadając z wysokości kilku kilometrów będzie zbierać i przesyłać szereg danych. O szczegółach mówi członek drużyny CanCanFly Jędrzej Stasik

Zespoły mają do wykonania dwa zadania:podstawowe i rozszerzone. Zielonogórzanie chcą zebrać dane dotyczące gwiazdy znajdującej się najbliżej Słońca. Lider grupy Jakub Niedziela dodaje, że zadanie dodatkowe to szansa na wykazanie się.

Propotyp minisatelity jest już gotowy. Został on wydrukowany na drukarce 3D. Za tę część projektu odpowiada Krzysztof Goliński.

Opiekunem grupy jest Waldemar Grabowski z Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus w Zielonej Górze, który przypomina, że zielonogórzanie od kilku lat odnoszą sukcesy na konkursach.

Finał konkursu odbędzie się w marcu, na który pojedzie 10 najlepszych zespołów.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku