°C

Maląg: Solidarność sprawa, że rząd dba o seniorów

Fot. PAP/Tomasz Wojtasik
 

Wielka solidarność międzypokoleniowa powoduje, że rząd dba o seniorów – powiedziała w poniedziałek minister rodziny Marlena Maląg na otwarciu Dziennego Domu Senior Plus w wielkopolskich Kraszewicach. W Polsce powstało już 800 takich obiektów.

W poniedziałek minister rodziny Marlena Maląg uczestniczyła w uroczystości otwarcia Dziennego Domu Senior Plus przy ul. Wieluńskiej w wielkopolskich Kraszewicach.

„Wielka solidarność międzypokoleniowa powoduje, że rząd dba o seniorów, czego dowodem są programy – Senior plus, Aktywność Społeczna Osób Starszych i przede wszystkim stałe programy, aby seniorom żyło się lepiej, czyli 13. emerytura, która będzie wypłacana co roku”

– powiedziała minister.

Na ten cel – jak przypomniała minister – w budżecie zabezpieczono 12 mld zł. Zostaną one wypłacone w kwietniu i każdy emeryt dostanie 1220 zł brutto, czyli do ręki 981 zł.

Maląg: Solidarność sprawa, że rząd dba o seniorów Radio Zachód

Jak poinformowała Maląg, od 1 marca rusza waloryzacja rent i emerytur na poziomie kwotowo-procentowym, a to oznacza, że emeryci, którzy mają świadczenia na poziomie niższym niż 2160 zł, zyskają.

Wyjaśniła, że przy emeryturze, rencie i całkowitej niezdolności do pracy minimalna kwota waloryzacji będzie wynosiła 70 zł, a wskaźnik to 3,24 procent.

Na waloryzacji – zdaniem minister rodziny – skorzysta ponad 6 mln emerytów i rencistów, którzy pobierają najniższe świadczenia.

„To jest troska rządu i podziękowanie za to, co starsi ludzie zrobili dla młodego pokolenia – za wychowanie dzieci, wnuków. Warto wspomnieć, że tylko u nas w Polsce tak naprawdę 50 procent naszych babć i dziadków zajmuje się wychowaniem wnuków, a tak na świecie nie jest”

– powiedziała Marlena Maląg.

Podkreśliła, że rząd stara się zadbać o to, aby jesień życia ludzi starszych była lepsza, czego dowodem są też dzienne domy seniora i kluby.

„Jest wielka potrzeba powstawania w kraju tego typu miejsc. W 2015 r. było ich niespełna 200, obecnie jest ich w kraju 800”

– podkreśliła minister Maląg.

Maląg: Solidarność sprawa, że rząd dba o seniorów Radio Zachód

⬇⬆ Fot. PAP/Tomasz Wojtasik

Na utworzenie dziennych domów senior plus w 2019 r. wydano z budżetu państwa 80 mln zł. Tyle samo zaplanowano na 2020 r.

Dzienny Dom Senior Plus przy ul. Wieluńskiej w Kraszewicach powstał w miejscu starego przedszkola. Modernizacja obiektu pochłonęła łącznie 360 tys., z czego dotacja z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyniosła 240 tys. zł.

Do kraszewickiego domu seniora przyjęto maksymalną liczbę – 15 osób w wieku od 60 do 80 lat. Podopieczni mają zapewnioną codziennie trwającą osiem godzin opiekę, do ich dyspozycji są opiekunka, pielęgniarka, rehabilitant i psycholog. Podczas pobytu mają zapewnione śniadanie i obiad.

„Udało się stworzyć miejsce spotkań, integracji, aktywizacji, rozwoju pasji i twórczości. Troska o was to nasza wspólna sprawa, bo osoby starsze to nasze najbliższe otoczenie, jak nasi rodzice i dziadkowie”

– powiedział do zgromadzonych wójt Kraszewic Konrad Kuświk.

„Czuję się potrzebna, tu jest super, tu jest Europa”

– oświadczyła w rozmowie z PAP podopieczna Stanisława Zubych.

Obecna na uroczystości wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska poinformowała, że w Wielkopolsce uruchomiono już 36 podobnych placówek, z których korzysta 990 emerytów i rencistów.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku