°C

O mieszkańcach Żagania w liczbach

Fot. Jan Mazur
 

Zawieramy mniej ślubów, rodzi się też mniej osób niż umiera – tak wyglądają statystyki w Żaganiu. Za to wracamy do tradycyjnych imion dla dzieci: Zosi, Oli, Hani, Stasia, Antosia, Filipa. Częściej zdarza się jeszcze Oliwier.

W ubiegłym roku w Żaganiu zarejestrowanych zostało 217 nowo narodzonych mieszkańców:

– Co ciekawe, w czasie wojny rodziło się ich o wiele więcej, na przykład w 1941 roku zanotowano aż 844 urodzenia – mówi Jan Mazur, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. A po wojnie?

Wtedy w Żaganiu rodzi się powyżej tysiąca osób, rekordowym jest 1957 rok – miastu przybywa 1374 nowo narodzonych mieszkańców. Taki przyrost to oznaka stabilizacji społeczeństwa po wojnie.

Wyż demograficzny to również połowa lat 80.

Najwięcej małżeństw w Żaganiu zawierano w latach 50., 60. i 70.

W 2019 roku już tylko 184, z obcokrajowców najchętniej poślubiamy osoby z Ukrainy, Włoch, był też ślub polsko-peruwiański.

Kierownik zachęca pary z 50-letnim stażem do zgłaszania się na uroczyste obchody Złotych Godów, które organizuje urząd.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku