°C

WUP podsumowuje miniony rok

fot. M. Czechowska
 

Ubiegły rok zakończył się wzrostem bezrobocia w województwie lubuskim. 31 grudnia w powiatowych urzędach pracy w całym regionie zarejestrowanych było o 585 osób więcej, niż na koniec listopada.

Aneta Jarecka, rzeczniczka Wojewódzkiego Urzędu Pracy, zaznacza jednak, że to sytuacja typowa dla końcówki roku:

 

Aneta Jarecka podkreśla, że grudniowy wzrost bezrobocia był w ubiegłym roku sytuacją wyjątkową. Od początku 2019 liczba bezrobotnych zarejestrowanych w lubuskich urzędach pracy zmniejszała się bowiem systematycznie z miesiąca na miesiąc, zmniejszając się w stosunku do roku poprzedniego o prawie 17 procent:

 

Zdaniem Anety Jareckiej, rok 2020 będzie rokiem pracownika. Jak mówi, w wielu branżach występuje deficyt kadr, a najbardziej poszukiwani będą m.in. kierowcy, spawacze, nauczyciele oraz pielęgniarki i położne:

 

Warto dodać, że mimo, iż pracodawcy poszukują wielu pracowników, to na koniec roku zmniejszyła się jednak znacznie liczba pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. W grudniu urzędy pracy miały niewiele ponad 2200 takich ofert, czyli o prawie tysiąc mniej, niż w listopadzie czy w analogicznym okresie 2018 roku.

 

 

 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku