°C

Orszak Trzech Króli w Gorzowie

redakcja gorzowska
 

W poniedziałek ulicami Gorzowa Wielkopolskiego po raz szósty przejdzie Orszak Trzech Króli. To promowanie święta Objawienia Pańskiego, polskich obyczajów, rodzinnych tradycji i chrześcijańskich wartości – poinformowała Barbara Fajfer ze Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna.

Jak wskazali organizatorzy, orszak przypomina historyczne wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, związane z narodzinami Jezusa Chrystusa, które zapoczątkowało nową epokę w dziejach ludzkości.

W Gorzowie VI Orszak Trzech Króli odbędzie się pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”. Rozpocznie się 6 stycznia br. o godz. 13 przy Filharmonii Gorzowskiej. Proboszcz parafii katedralnej odczyta fragment Pisma Św. dotyczący narodzin Jezusa, a prezydent miasta rozpocznie orszakowe Jasełka.

Następnie Trzej Królowie ze świtą wyruszą do „Gorzowskiego Betlejem” na placu Grunwaldzkim. Wraz z nimi będą maszerowali m.in. aktorzy przebrani za historyczne postacie, będzie też grupa rekonstrukcyjna na koniach.

Podczas wydarzenia wystąpi schola San Damiano i zespół muzyczny Nowonarodzeni. Orszak zostanie zakończony słowem biskupa diecezjalnego, a na koniec zostanie oddana salwa armatnia na cześć Jezusa, z podziękowaniem za wolną Polskę, polskiego papieża i „Cud nad Wisłą”.

Jak przekazał rzecznik Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze ks. Andrzej Sapieha Objawienie Pańskie, zwane popularnie świętem Trzech Króli (6 stycznia), należy do najważniejszych obchodów świątecznych w ciągu roku liturgicznego.

Tego dnia Kościół oddaje cześć narodzonemu z Maryi Jezusowi, który objawia się światu jako Syn Boży, Mesjasz oczekiwany przez lud Izraela oraz Zbawiciel wszystkich narodów. Pogańscy mędrcy przybywający z odległych krain do Chrystusa pokazują, że przesłanie Ewangelii ma wymiar uniwersalny.

Charakterystycznym rysem liturgii sprawowanej w uroczystość Objawienia Pańskiego jest obrzęd błogosławieństwa wody, kredy i kadzidła. Kreda i kadzidło nawiązują do darów złożonych Chrystusowi przez pogańskich mędrców.

Kreda służy do oznaczania drzwi domów, co ma być zewnętrznym znakiem przyjęcia Chrystusa. Napis C+M+B (w Polsce występujący dosyć często w zniekształconej formie K+M+B) wraz z numerem kolejnego roku to skrót łacińskiego wyrażenia Christus mansionem benedicat – Niech Chrystus pobłogosławi mieszkanie.

Jak dodał ks. Sapieha, w ostatnich latach uroczystości Objawienia Pańskiego towarzyszy w wielu miejscowościach Orszak Trzech Króli. Ta oddolna inicjatywa, ciesząca się życzliwością Kościoła, nawiązuje do dawnej polskiej tradycji kolędniczej i jasełkowej. Orszak upamiętnia wizytę pogańskich mędrców w Betlejem i hołd złożony przez nich narodzonemu tam Jezusowi.

W Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej 6 stycznia Orszaki Trzech Króli przejdą m.in. ulicami Gorzowa Wlkp., Zielonej Góry i Głogowa.

W uroczystość Objawienia Pańskiego Kościół modli się za misje i misjonarzy, a ofiary złożone tego dnia na tacę będą przekazane na Krajowy Fundusz Misyjny prowadzony przez Komisję ds. Misji Konferencji Episkopatu Polski.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku