°C

„Wyprał” 350 mln. Stanie przed sądem w Gorzowie

Fot. PAP/Radek Pietruszka
 

Przed Sądem Okręgowym w Gorzowie stanie wkrótce były oficer WSI Piotr P., któremu śledczy zarzucają "wypranie" ponad 350 milionów złotych. Akt oskarżenia liczy 700 stron. Dotyczy wątku prania brudnych pieniędzy w tzw. aferze SKOK Wołomin.

To wynik współpracy Prokuratury Okręgowej w Gorzowie z Warszawską Delegaturą Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Według śledczych, Piotr P., który w okresie PRL służył w kontrwywiadzie wojskowym, kierował grupą przestępczą, która zajmowała się wyłudzaniem wielomilionowych pożyczek pieniężnych ze SKOK w Wołominie.

Śledczy ustalili, że Piotr P. podejmował rożnego rodzaju działania mające ukryć przestępcze pochodzenie ponad 350 milionów złotych.

– Polegały one na tym, iż na rachunek swój i innych członków SKOK Wołomin, do których posiadał pełnomocnictwa, przyjmował lub polecał przyjmować różne kwoty pieniężne, wpłacane zarówno w gotówce, jak i przelewem – informuje prokuratura. Pieniądze były transferowane dalej, a dla nadania tym działaniom pozorów legalności zawierano fikcyjne umowy pożyczek, umowy przejęcia wierzytelności, umowy inwestycyjne, związane z działalnością podmiotów gospodarczych.

W akcie oskarżenia, który został wysłany do Sądu Okręgowego w Gorzowie, prokurator zarzucił Piotrowi P. popełnienie 227 przestępstw prania brudnych pieniędzy. Może mu za nie grozić nawet do 15 lat więzienia.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku