°C

Premier: musimy zadbać o naszych seniorów

Brennik, 28.12.2019. Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z seniorami w siedzibie Domu Pomocy Społecznej "Prząśnik" w Brenniku k. Legnicy. Fot. PAP
 

Trzeba zadbać o teraźniejszość, zadbać o tych, którzy budowali podstawy naszej przyszłości, czyli o naszych seniorów - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z seniorami w Brenniku k. Legnicy (woj. dolnośląskie).

Szef rządu zwrócił uwagę, że seniorzy mają najróżniejsze potrzeby i problemy właściwe dla wieku starszego. Jak dodał, świadectwem jakości instytucji państwa, tego jak ono działa, jest to, czy państwo troszczy się w odpowiedni sposób o osoby starsze. „Chcę państwu z tego miejsca zadeklarować, że te deficyty, które wcześniej były, chcemy redukować. Chcemy, żeby rzeczywiście w jesieni życia, ludziom było łatwiej” – oświadczył Morawiecki.

Premier zwrócił uwagę, że myśląc o przyszłości, zapominamy o teraźniejszości. „Trzeba też zadbać o teraźniejszość, zadbać o tych, którzy budowali podstawy naszej przyszłości, czyli o naszych emerytów, o naszych seniorów, o osoby, które dzisiaj potrzebują wsparcia, wyciągniętej ręki ze strony państwa” – mówił Morawiecki.

Podkreślił, że rząd PiS „naprawiał instytucje państwa”. „Przed wszystkim uszczelniliśmy system podatkowy, bo przez niego, jak przez durszlak, przepływały miliardy złotych przed 2015 rokiem” – mówił.

Jak dodał, dziś środki pozyskane z uszczelnienia systemu podatkowego są dzielone. „Dzielimy się tymi środkami w wyraźny, jednoznaczny sposób, takim wyrazem podzielenia się z seniorami jest emerytura plus, czyli +trzynastka+” – zaznaczył szef rządu.

Premier przypomniał, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczący „trzynastki”. „Będzie kolejna +trzynastka+ i w kolejnych latach również, po to by ułatwić życie seniorom” – mówił.

Dodał, że rok 2019, to „potrójny impuls, trójskok” dla seniorów. Morawiecki wymienił tu waloryzację kwotową dla seniorów, których emerytury są poniżej średniej emerytalnej. „To co najmniej 70 zł miesięcznie, czyli nie 5 czy 10 zł, wynikające z inflacji, ale co najmniej 70 zł. W roku 2020, po rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą, również zdecydowaliśmy się na waloryzację kwotową – też co najmniej 70 zł” – powiedział premier.

Drugi element „trójskoku” – jak mówił szef rządu – to emerytura plus, czyli „trzynastka”. „Trzeci, to kilkadziesiąt złotych, co miesiąc zostawione średnio w portfelu emerytów, poprzez obniżkę podatku PIT z 18 do 17 proc.” – mówił.

Premier złożył też seniorom życzenia noworoczne. „Dziękuję seniorom za to, że w trudnych warunkach PRL, Polski, która nie była suwerenna, odbudowywali Polskę po wojnie; budowali ją w takich okolicznościach, w jakich można było to robić” – zaznaczył.

Morawiecki życzył seniorom, aby „czuli pomocną dłoń”. „Wy możecie przekazać doświadczenie życia młodszym, a jednocześnie oni mogą się uczyć do was” – mówił. Dodał, że chciałby, aby Polska była zbudowana w ten sposób, żeby starsi dzieli się doświadczeniem z młodszym, a młodsi dawali radość starszym – poprzez swoją obecność i pomoc.

Szef rządu mówił też, że chce, aby domy seniora były jak najlepiej wyposażone. „Tym, którzy się do tego przyczyniają, bardzo dziękuję” – powiedział premier.

Spotkanie odbyło się w Domu Pomocy Społecznej „Prząśnik”.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku