°C

38. rocznica pacyfikacji gorzowskiego „Ursusa”

redakcja gorzowska
 

Pod tablicą upamiętniającą pacyfikację przez oddziały ZOMO strajku w Zakładach Mechanicznych „Ursus” odbyły się dzisiaj uroczystości związane z 38. rocznicą wprowadzenia w kraju stanu wojennego. Przypomnijmy, 16 grudnia 1981 w „Ursusie" wybuchł strajk.

Dziś ten dzień wspominał mający wówczas 18 lat Krzysztof Gonerski, wtedy pracownik „Ursusa”, dzisiaj – szef „Solidarności” gorzowskiej Enei.

16-sty grudnia 1981 roku był najbardziej brutalnym po wprowadzeniu stanu wojennego w obecnym województwie lubuskim – wspomina Waldemar Rusakiewicz, szef gorzowskiej „Solidarności”.

38 lat temu w „Ursusie” pracował obecny na dzisiejszych uroczystościach Stanisław Lisiecki.

Ze związkowcami z dawnego „Ursusa” solidaryzowali się też ówcześni pracownicy „Stilonu”. Mówią Teresa i Maciej Pacholak.

Dodajmy, że dzisiejsze złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą przy dawnym „Ursusie” to kolejny, coroczny element uczczenia pamięci wszystkich internowanych i więzionych w stanie wojennym. W miniony piątek na ścianie Zakładu Karnego przy Podmiejskiej uroczyście odsłonięto tablicę „Pro Memoria” dla wszystkich tych, którzy w tym czasie w imię obrony swoich wartości ucierpieli.

Szersza relacja:

 

 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku