°C

Zielone światło na przedłużenie sankcji wobec Rosji

Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
 

Rada Europejska obradująca w czwartek w Brukseli z udziałem przywódców państw i rządów państw UE dała zielone światło na kolejne przedłużenie o 6 miesięcy sankcji wobec Rosji. Dotyczą one m.in. sektora finansowego, energetycznego i obronnego.

W środę wieczorem czasu miejscowego Izba Reprezentantów USA przyjęła ustawę o budżecie Pentagonu na 2020 rok. W projekt wpisano m.in. sankcje na firmy budujące gazociąg Nord Stream 2. Ustawa ma trafić w przyszłym tygodniu pod głosowanie do Senatu.

Wcześniej kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawili pozostałym liderom krajów UE informację o przeprowadzonych w poniedziałek w Paryżu rozmowach w formacie normandzkim na temat konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Rada uzależniła zniesienie sankcji wobec Rosji od pełnej realizacji porozumień mińskich. Choć termin wypełnienia zawartych w nich postanowień upłynął 31 grudnia 2015 roku, to porozumienia te wciąż nie zostały w pełni wprowadzone w życie.

Sankcje dotyczą sektora finansowego, energetycznego i obronnego oraz produktów podwójnego zastosowania. Oznaczają ograniczenie dostępu do unijnych rynków kapitałowych dla największych rosyjskich instytucji finansowych, firm energetycznych oraz przemysłu obronnego.

UE do tej pory co pół roku przedłużała restrykcje gospodarcze wobec Rosji, mimo że kilka stolic, zwłaszcza Budapeszt i Rzym, chętnie odstąpiłoby od tej praktyki, żeby poprawić relacje Unii z Moskwą.

Niepewność co do przedłużenia sankcji wzmocniła postawa prezydenta Francji Macrona, który w ostatnim czasie wysyłał pozytywne, zachęcające sygnały w kierunku Rosji.

Sankcje USA na Nord Stream 2?

Izba Reprezentantów USA przyjęła w tym tygodniu ustawę o budżecie Pentagonu na 2020 rok. Jej projekt, w który wpisano m.in. sankcje na firmy budujące gazociąg Nord Stream 2, trafi teraz pod głosowanie do Senatu.

„Kongresie – nie wstrzymuj już tego! Natychmiast podpiszę tę historyczną ustawę obronną”

– napisał jeszcze przed głosowaniem w Izbie Reprezentantów prezydent Donald Trump na Twitterze.

Trump wyjaśnił, że „wszystkie nasze priorytety” znalazły się w końcowej wersji ustawy o wydatkach obronnych (National Defense Authorization Act, NDAA). Wśród nich wymienił m.in. zwiększenie funduszy dla amerykańskich oddziałów i płatny urlop rodzicielski.

Zielone światło na przedłużenie sankcji wobec Rosji Radio Zachód 12 sierpnia 2020

⬆ Flaga na budowie Nord Stream 2 w Lubmin (Niemcy). Rurociąg Nord Stream 2 o długości 1230 kilometrów biegnie od rosyjskiego wybrzeża Bałtyku do Niemiec. Amerykańska Izba Reprezentantów wprowadziła sankcje wobec firm i osób zaangażowanych w projekt gazociągu Nord Stream 2. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Agencja Reutera poinformowała, że Senat będzie głosował projekt ustawy o budżecie Pentagonu w przyszłym tygodniu.

Komisje ds. sił zbrojnych Senatu i Izby Reprezentantów uzgodniły w poniedziałek, po wielomiesięcznych negocjacjach, rekordowy budżet Pentagonu w wysokości 738 mld USD.

Projekt przewiduje m.in. sankcje na firmy budujące, łączący Rosję i Niemcy przez Morze Bałtyckie, gazociąg Nord Stream 2. Zawiera również zapis, który „zabrania rządowi USA uznania aneksji Krymu przez Federację Rosyjską”.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku