°C

Sukces premiera Morawieckiego na szczycie UE

Premier RP Mateusz Morawiecki udziela komentarza dla mediów po zakończeniu pierwszego dnia szczytu UE w Brukseli, w nocy z 12 na 13 bm. Fot. PAP/Radek Pietruszka
 

Po raz pierwszy od blisko 20 lat w konkluzjach Rady Europejskiej mamy wyłączenie dla jednego z krajów, to ogromny sukces premiera Mateusza Morawieckiego - podkreślił w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.

Przywódcy unijni porozumieli się na szczycie w Brukseli ws. osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r., ale Polska nie była w stanie zadeklarować woli wdrożenia tego celu. Temat ma powrócić na szczycie szefów państw i rządów UE w czerwcu 2020 r.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że do konkluzji szczytu UE wpisana została zasada, że Polska będzie w swoim tempie dochodzić do neutralności klimatycznej.

Rzecznik rządu odnosząc się do wyników unijnego szczytu w TVP stwierdził, że jest to ogromny sukces Morawieckiego.

„Po raz pierwszy od blisko 20 lat w konkluzjach Rady Europejskiej mamy wyłączenie dla jednego z krajów”

– zaznaczył Müller.

Jak dodał musimy brać pod uwagę – co podczas szczytu podnosił premier Morawiecki – że Polska ma zupełnie inną strukturę energetyczną. „Oczywiście ambitne plany klimatyczne są ważne, ale ważny jest również sposób dojścia do tych planów” – podkreślił rzecznik.

„Polska wywalczyła również, że będzie blisko 100 mld euro na najbliższą perspektywę unijną właśnie na fundusz transformacji energetycznej. Dopiero gdy będziemy widzieć jakie środki finansowe trafią do Polski, będziemy mogli rozmawiać o tym, czy Polskę powinny obowiązywać te wyłączenia”

– oświadczył Müller.

Zaznaczył, że były ogromne naciski, by Polska zgodziła się na neutralność klimatyczną w 2050 r. Przypomniał jednocześnie, że jeszcze kilka lat temu tą granicą był rok 2100. „To przyspieszenie miałoby być ogromne, Polska nie jest w stanie i finansowo i gospodarczo wytrzymać takiego tempa” – zauważył rzecznik rządu.

Zadeklarował, że Polska będzie się starać, by jak najszybciej osiągnąć lepszą strukturę energetyczną, ale „na naszych warunkach, na polskich warunkach, w polskim scenariuszu”.

Do ustaleń szczytu UE odniósł się także na konferencji prasowej w Brukseli szef RE Charles Michel. Jak powiedział:

„Jeden z krajów członkowskich potrzebuje więcej czasu, by móc zadeklarować gotowość do neutralności klimatycznej”

Przywódcy unijni porozumieli się na szczycie w Brukseli w sprawie osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r.

Sukces premiera Morawieckiego na szczycie UE Radio Zachód 6 sierpnia 2020

⬆ Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podczas konferencji prasowej pod koniec szczytu Rady Europejskiej w Brukseli. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

„Polska uzyskała zwolnienie z zasady stosowania polityki neutralności klimatycznej już w roku 2050, zgodnie ze swoimi celami”

– mówił premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu pierwszego dnia szczytu w Brukseli.

Jak wskazał szef RE na konferencji, do sprawy neutralności klimatycznej Rada Europejska powróci na szczycie w czerwcu 2020 r.

Uznaję konkluzje szczytu Rady Europejskiej za sukces Rzeczypospolitej i premiera Mateusza Morawieckiego – powiedział w piątek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Paweł Mucha powiedział w radiowej Trójce, że uznaje konkluzje szczytu Rady Europejskiej za sukces Rzeczypospolitej i sukces premiera Mateusza Morawieckiego.

„Jestem przekonany, że zwrócenie uwagi na sprawiedliwą transformację, na potrzebę zabezpieczenia środków na zmiany, jeżeli chodzi o polski miks energetyczny, to są dobre rozwiązania”

– ocenił.

„To bardzo wyraźnie wybrzmiało, że Polska z uwagi także na kwestie historyczne, nie jest dzisiaj w takiej sytuacji, jak bogate państwa Europy Zachodniej i musimy dochodzić do pewnych rozwiązań swoją drogą”

– dodał prezydencki minister.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku