°C

Pierwsi ochotnicy do WOT pojawili się w Skwierzynie

Fot. Wojska Obrony Terytorialnej
 

Rozpoczęło się formowanie struktur WOT na terenie zachodnich województw - poinformował rzecznik WOT ppłk Marek Pietrzak. Pierwsi ochotnicy stawili się do batalionów lekkiej piechoty w Szczecinie, Skwierzynie oraz we Wrocławiu.

„W ostatni weekend, 7-8 grudnia, rozpoczęło się formowanie WOT w ramach czwartego – ostatniego etapu budowy tej formacji. Pierwsi ochotnicy stawili się do batalionów lekkiej piechoty na terenie województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego”

– napisał w informacji prasowej rzecznik WOT.

Rzecznik wyjaśnił, że pierwsze powołania do struktur WOT formowanych na zachodzie otrzymały osoby, które w przeszłości pełniły służbę wojskową. Teraz, na poligonie w Wędrzynie, przejdą oni ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze, następnie serię szkoleń z instruktorami Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, działającymi w WOT. Po zdanych egzaminach żołnierze ci uzyskają status instruktora WOT, a ich dotychczasowe doświadczenie zostanie wykorzystane do szkolenia ochotników, którzy do tej pory nigdy nie byli w wojsku. Szkolenia nowicjuszy rozpoczną się w styczniu.

Ppłk Pietrzak wyjaśnił, że tworzenie struktur WOT na terenie województw: zachodniopomorskiego i dolnośląskiego odbywa się podobnie jak w przypadku dotychczas tworzonych w pozostałych częściach kraju trzynastu brygad OT. W pierwszej kolejności budowane jest dowództwo brygady oraz batalionu. Po osiągnięciu gotowości szkoleniowej powoływani są ochotnicy na pierwsze szkolenia.

Na Ziemi Lubuskiej budowa struktur WOT przebiega inaczej – rozpoczęła się od utworzenia batalionów lekkiej piechoty, które „eksterytorialnie” są w strukturach brygad: śląskiej i wielkopolskiej. W późniejszym terminie także w tych województwach powstaną brygady obrony terytorialnej.

Pierwszymi pododdziałami Wojsk Obrony Terytorialnej na terenie zachodnich województwa są bataliony lekkiej piechoty w: Szczecinie, Skwierzynie, Wrocławiu oraz w Brzegu – poinformował ppłk Pietrzak.

Proces formowania WOT został podzielony na cztery etapy. W pierwszym i drugim rozpoczęła się budowa dowództwa WOT i sześciu brygad OT na wschodzie kraju. W trzecim etapie rozpoczęto formowanie kolejnych siedmiu brygad w pasie Polski centralnej. Budowa struktur WOT na zachodzie kraju jest ostatnim etapem.

O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się rezerwiści, a także te osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy – służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju jest ona realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W Wojskach Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 24 tys. żołnierzy, w tym ponad 20 tys. ochotników.

Więcej informacji znaleźć można na stronie www.terytorialsi.wp.mil.pl.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku