°C

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o św. Mikołaju, ale boicie się zapytać…

Fot. Redakcja Internetowa
 

Dziś w Kościele katolickim przypada wspomnienie Świętego Mikołaja, biskupa Miry, który zasłynął z bezinteresownej pomocy potrzebującym. Rozdał także swój majątek biednym. Stąd wziął się zwyczaj mikołajek, czyli wręczania prezentów i drobnych upominków, właśnie - 6 grudnia.

W kulturze masowej Święty Mikołaj to starszy mężczyzna z białą brodą ubrany w czerwony strój. Wedle baśni i legend w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty, jadąc saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Na skutek przenikania do europejskiej tradycji elementów kultury amerykańskiej, w świadomości wielu osób postać ta zastąpiła tradycyjny wizerunek świętego Mikołaja – biskupa.

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o św. Mikołaju, ale boicie się zapytać... Radio Zachód 12 sierpnia 2020

Postać świętego Mikołaja szczególnie czczono wśród karpackich pasterzy i na całej Rusi, bo do dziś jest tam uważany za patrona bydła, bogactwa, zmarłych, a nawet małżeństw. To opiekun wilków i pasterzy – przypomina etnograf Justyna Cząstka-Kłapyta.

Tak popularny zwyczaj wręczania podarków związany był z kontekstem religijnym – dodaje doktor Justyna Cząstka-Kłapyta

Co najmniej od XV wieku istniał zwyczaj budowania “łódeczek świętego Mikołaja”, w które święty miał składać prezenty. Z czasem łódeczki zastąpiły buty i skarpety, lub – w regionach protestanckich – adwentowe talerze z darami.

 

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o św. Mikołaju, ale boicie się zapytać... Radio Zachód 12 sierpnia 2020

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku